Solaarium - sõltuvus on kerge tekkima

Solaarium - sõltuvus on kerge tekkima

Uuringu andmetel võib umbes kolmandik solaariumis käijatest sellest pruunistavast harjumusest sõltuvusse sattuda.

Lisaks avastasid teadlased, et solaariumisõltlased kannatasid suurema tõenäosusega ka ärevuse all ning neil oli ka suurem kalduvus tarvitada alkoholi ja narkootikume, kirjutab BBC News.

USA teadlaste sõnul võib just nendele algpõhjustele lahenduse leidmine olla võtmeks inimeste motiveerimisel solaariumi kasutamisest loobuma ja nahavähi riski vähendama.

Lordide Koda võttis hiljuti vastu seaduseelnõu, mis keelab alla 18-aastastel solaariumi kasutada.

Ajakirjas Archives of Dermatology avaldatud uuringus jälgiti 421 tudengit, kellest 229 käis enda sõnul solaariumis või kasutas ultraviolettlampi.

Solaariumikasutajad olid möödunud aasta vältel solaariumi külastanud keskmiselt 23 korda.

Uuringus osalenutel paluti täita küsimustik, millega püüti tuvastata sõltuvusele viitavat käitumist.

Kasutatud määratlusest sõltuvalt täheldati 30–39% solaariumikasutajatest sõltuvusnähte.

Näiteks märkisid sellesse rühma kuulunud tudengid, et tundsid liigse solaariumis käimise pärast süütunnet ning soovisid seal vähem käia.

Täiendav küsitlemine näitas, et sõltuvuskriteeriumitele vastavatel tudengitel esines suurema tõenäosusega ka ärevuse sümptomeid ning nad tarvitasid tõenäolisemalt ka joovastavaid aineid, näiteks alkoholi ja marihuaanat.

New Yorgis asuva vähikeskuse Memorial Sloan-Kettering uurijate sõnul tuleks nahavähi riski vähendamise meetmete kavandamisel arvesse võtta solaariumi sõltuvust tekitavat olemust ja selle võimalikku seost muude sõltuvustega.

„Hoolimata pidevatest jõupingutustest inimeste teavitamisel loodusliku ja tehisliku UV-kiirgusega seotud terviseriskidest, muutub päevitamisharrastus noorte seas järjest populaarsemaks,“ hoiatasid teadlased.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada