Kunstpankreas annab diabeetikutele lootust

Kunstpankreas annab diabeetikutele lootust

Bostoni ülikooli teadlased töötasid välja edukad katsetused läbinud kunstpankrease, mis aitab kontrollida diabeedi tagajärjel tekkivaid muutusi hormoonide tasemes.

Süsteem koosneb vere glükoositaseme monitorist ja insuliinipumbast, mis on ühendatud sülearvutiga. Arvutis on programmid, mis kontrollivad hormoonide glükagooni ja insuliini taset, vahendab Novaator.

Insuliini andmisega esimest tüüpi diabeeti põdevale inimesele kaasneb alati veresuhkru taseme liiga madalale langemise oht. Süsteem aitab seda ohtu vältida, arvutades jooksvalt veresuhkru taset ning varustades organismi vajadusel nii veresuhkru taset tõstvate kui ka langetavate hormoonidega.

Bostoni ülikooli teadlane Edward Damiano, kes oli uurimuse üks autoritest ja kelle pojal arenes esimest tüüpi diabeet välja ühe aasta vanuselt, selgitas, miks mõlemad hormoonid on olulised: „Kõrgeid glükakooni tasemeid manustatakse kriisi korral inimestele, kelle veresuhkru tase on ohtlikult madal. Meie süsteem tasakaalustab aga ka mõõdukat langust veresuhkru tasemes, andes päeva jooksul glükagooni väikestes doosides, just nagu terve inimese enda organism seda teeb.“

Kunstpankreast katsetati 2007. aastal sigade peal ning hiljem ka ööpäevaringselt üheteistkümne esimest tüüpi diabeeti põdeva patsiendi peal, kes kõik tarbisid palju süsivesikuid sisaldavat toitu.

Tulevikus plaanitakse seade tööle panna väikese kaasaskantava kiibiga.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada