Visuaalne müra võib migreenihaigeid ärritada

Visuaalne müra võib migreenihaigeid ärritada

Värske uuring näitab, et migreenihaigetel on teistest raskem eirata visuaalselt häirivaid tegureid.

Uurijad palusid migreenihaigetel leida üles valgussõõri, mida neile näidati koos visuaalse müraga, s.t sellise valgusefektiga, mis meenutab mustvalget säbrulist virvarri teleri ekraanil, kui pilt ei tule ette, ja ilma selleta, kirjutab HealthDay News.

Kui visuaalset müra ei olnud, suutsid migreenihaiged valgussõõri sama hästi üles leida kui need, kes migreeni käes ei kannatanud. Kuid kui sõõrile lisati valgusmüra, olid migreenihaigete tulemused uuringu andmetel märkimisväärselt kehvemad. Visuaalse müra toime oli kõige tugevam nendel, kes kogevad enne migreenihoogu aurat.

„Meie visuaalne keskkond on tavaliselt väga kirju – täis esemeid, millest paljud on olulised ainult mõnikord, aga mitte kogu aeg. Tavaliselt tuleme huvipakkuvate esemetega ilma vaevata toime ega märkagi ülejäänuid,“ märkis pressiteates uuringu põhiautor Doreen Wagner Šotimaalt Glasgow’ Kaledoonia ülikoolist.

Praegune migreeniteooria viitab sellele, et migreenihaige ajurakud on kergesti erutuvad ja kokkupuude teatud impulssidega põhjustab selle, et terved ajurakkude kogumid muutuvad liiga aktiivseks, tuues kaasa migreenihoo.

„Me usume, et ekraanil kuvatav [visuaalne] müra erutab liigselt migreenihaige ajurakke. See omakorda raskendab tal valgussõõri nägemist,“ selgitas Wagner.

„Sel juhul võiks olla kasu selliste sooritust raskendavate „mürarikaste“ keskkondade vältimisest, mis on visuaalselt häirivate teguritega üle koormatud,“ märkis ta. Sellisteks teguriteks võivad tema sõnul olla arvutiekraanid ja õppevahendid, mis sisaldavad rohkesti visuaalset teavet.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

Kulla Ojaaru
24.04.10 00:44
Ometi ykskord leitakse rohkem ja rohkem migreenisse puutuvai asjaolusid. See vastab töele mida selles artiklis kirjutatakse.
-78
   
+66

Lisa kommentaar

Saada