Uuring heidab valgust meeste kiilaspäisuse põhjustele

Uuring heidab valgust meeste kiilaspäisuse põhjustele

Teadlased on leidnud geeni, mis on seotud haruldase seisundiga, mille tagajärjel asenduvad inimese juuksed hõreda udemega. See avastus võib sillutada teed parematele teadmistele kiilaspäisuse põhjustest.

„Uuringu tulemused ei too kohe kaasa paremat kiilaspäisuse ravi ega juuksehooldust,“ selgitas üks uuringu autoritest, Angela M. Christiano, kirjutab HealthDay News. Ja kuigi tegemist on „vaid tillukese pusletükiga“, võib see anda uusi tõendeid kiilaspäisuse põhjuse, karvanääpsude õhenemise kohta, selgitas Columbia ülikooli inimgeneetika keskuse juhataja Christiano.

Vastupidiselt levinud arusaamale ei põhjusta kiilaspäisus juuksekasvu lakkamist. „Juuksed küll kasvavad, kuid nad on lühikesed ja õhukesed nagu udusuled,“ märkis Christiano.

Tema sõnul võib väga kiila peanaha vaatlemisel sellel ikkagi märgata imepeent udet. „Karvanääpsud ei ole kuhugi kadunud. Seega on võimalused mingisugustegi juuste kasvatamiseks ikka veel alles.“

Inimestel, kellel on tuvastatud haruldane haigusseisund nimega pärilik hypotrichosis simplex, on sama probleem, ehkki see avaldub neil juba sündides.

Värskes uuringus analüüsisid Christiano ja tema kolleegid geneetilist struktuuri kahel Pakistani ja ühel Itaalia päritolu perekonnal, mille liikmed olid selle haigusseisundi pärinud. Uurijad tuvastasid geeni, milles ilmnenud mutatsioon näib olevat probleemi põhjuseks.

Geen APCDD1 asub 18. kromosoomi DNAs, mida on varasemates uuringutes seostatud muude juuste kadumise vormidega. Uurijad täheldasid ka, et APCDD1 pärsib signaalide ülekandumist. Seda on juba ammu seostatud karvakasvu kadumisega hiirtel, ent inimeste juuksekasvuga ei ole seda seni veel tihedalt seostatud.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada