Hirm väära diagnoosi panemise ees võib mõjutada ravimeetodeid

Hirm väära diagnoosi panemise ees võib mõjutada ravimeetodeid

Kolleegide surve ja hirm väära diagnoosiga seotud kohtuasjade ees näivad olevat põhjuseks, miks osa arste tellib tarbetuid südame kateteriseerimisi.

USA arstidelt uuriti üleriigilise uuringu käigus, miks nad võiksid tellida sellise potentsiaalselt ohtliku protseduuri, millega mõõdetakse verevoolu inimese südamesse, isegi kui see ei ole meditsiiniliselt vajalik. Kaheks peamiseks põhjuseks, mida kardioloogid üle kogu USA nimetasid, oli see, et seda uuringut tellivad ka teised arstid ja et patsiendid võiksid nad kohtusse kaevata, kui nad ei laseks seda testi teha, vahendab HealthDay News.

„Me ei kasutanud sõna „tarbetu“,“ märkis uuringu autor ja Portlandis asuva Maine’i meditsiinikeskuse epidemioloog Frances Lee Lucas. „Me küsisime, kui sageli nad tegid seda mittekliinilistel põhjustel. Me ei tahtnud kasutada sõna „tarbetu“, sest teame, et keegi ei tunnistaks iialgi, et tellis tarbetu uuringu.“

598 kardioloogi hõlmanud uuringus ei püütud kindlaks määrata nende kateteriseerimiste arvu, mis ei olnud tegelikult vajalikud – tegemist on olulise küsimusega ajal, mil järjest rohkem muretsetakse meditsiinikulude pärast. Seda oleks väga raske uurida, pealegi tuleks uurida mõlemal juhul tehtud vigu: nii siis, kui patsient vajab uuringut, aga seda talle ei määrata, kui ka siis, kui patsiendile määratakse uuring, ehkki ta seda tegelikult ei vaja,“ selgitas Lucas.

Selle asemel küsiti arstidelt ainult, milline väline tegur võiks saada määravaks juhul, kui nad arvavad, et kateteriseerimine ei ole kuigi vajalik.

Alla 1% vastanutest märkis, et motiiviks võib olla protseduurist saadav lisatulu.

Üheks peamiseks põhjuseks osutus hirm väärravi puudutavate kohtuasjade ees, mida mainis peaaegu 24% kardioloogidest. Selle vastusevariandi sagedus varieerus, kui vastused grupeeriti vastavalt raviteenuste osutamise ulatusele konkreetses piirkonnas, s.t piirkonna tervishoiu arengutasemele.

 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada