Häbelikkuse põhjused võivad peituda ajus

Häbelikkuse põhjused võivad peituda ajus

Aju skaneerimine näitab, et tundlikud ja mittetundlikud inimesed töötlevad vastuvõetavat teavet erinevalt.

Värske uuring näitas, et kuna introvertsete või häbelike inimeste aju töötleb informatsiooni ümbritsevast maailmast teisiti, reageerivad nad füüsilistele ja emotsionaalsetele ärrititele teistest inimestest erinevalt, vahendab HealthDay News.

Umbes 20% inimestest on „ülitundlikud“ – tegemist on sünnipärase omadusega, mis on esindatud lastel, kes on tagasihoidlikud, vajavad väga vähe distsiplineerimist, hakkavad kergesti nutma, esitavad ebatavalisi küsimusi või mõtlevad sügavaid mõtteid, selgitasid Elaine ja Arthur Aron ning nende kolleegid Stony Brooki ülikoolist (New Yorgi lähistel) ja Hiinast.

Uuringu autorid täheldasid samuti, et ülitundlikel täiskasvanutel kulub tavaliselt rohkem aega otsuste tegemiseks, nad on kohusetundlikumad, veedavad rohkem aega üksi mõtiskledes ja tüdinevad kiiremini seltskondlikust lobast.

Uuringu autorid kasutasid funktsionaalset MRI-d, et skaneerida tundlike ja mittetundlike inimeste ajusid sellal, kui nad püüdsid fotodelt väikesi erinevusi leida. Erinevused, mida uuringus osalenud fotodelt leida püüdsid, olid kas ilmsed või raskesti märgatavad.

Võrreldes mittetundlike inimestega vaatasid tundlikumad katseisikud raskemini leitavate erinevustega pilte kauem ning uurijad tuvastasid neil palju suuremat aktiivsust ajupiirkondades, mis seostavad visuaalset sisendit muude sisenditega, samuti visuaalse tähelepanuga. Neid piirkondi ei kasutata lihtsalt vaatamiseks, vaid informatsiooni põhjalikumaks töötlemiseks.

Uuringu tulemused avaldati hiljuti ajakirja Social Cognitive and Affective Neuroscience veebiväljaandes.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada