Netinõuanded laste tervise kohta pole usaldusväärsed

Netinõuanded laste tervise kohta pole usaldusväärsed

Kui toksite oma lapse terviseprobleemi Google’isse, ei saa te Briti teadlaste sõnul kuigi palju hüva nõu.

Nottinghamis tegutsev uurimisrühm püüdis otsingumootori abil leida Ühendkuningriigi veebilehtedelt nõuandeid viie sagedase terviseküsimuse, sealhulgas imetamise ja autismi kohta, kirjutab BBC News.

Ajakirja Archives of Disease in Childhood andmetel pakuti vaid umbes 200 veebilehel 500-st õiget teavet.

Uurijad leidsid, et täiesti usaldusväärseks allikaks olid üksnes riigiasutuste veebilehed.

Praegustel hinnangutel on 70 protsendil Ühendkuningriigi kodudest juurdepääs internetile ning järjest rohkem lapsevanemaid kasutab meditsiiniküsimustes täiendava – või isegi ainsa – arvamuse saamiseks otsingumootoreid.

Paljud arstid aga muretsevad, et tohutu hulk teavet ja nõu on heal juhul ebausaldusväärne, mõnikord aga eksitav või lausa ohtlik.

Ühes varasemas uuringus, mis käsitles nõuandeid laste palaviku korral, leiti, et 22 külastatud veebilehest ainult kolmel anti nõu, mis langes kokku praeguse „hea tava“ kohaste juhtnööridega.

Nõuannete õigsuse uurimiseks sisestasid National Health Service’i (NHS) haiglate hulka kuuluva Nottinghami ülikooli kliinikumi uurijad sageli esitatavate küsimuste võtmesõnad Google’isse, piirates otsingutulemused Ühendkuningriigi veebilehtedega.

Viis valitud otsingusõna olid „MMR autism“ („leetrid mumps punetised autism“), „HIV breastfeeding“ („HIV imetamine“), „mastitis breastfeeding“ („rinnanäärmepõletik imetamine“), „baby sleeping position“ („imiku magamisasend“) ja „green vomit“ („sapi oksendamine“).

Kokku andsid 11% 500 tulemusest ebatäpse ja 39% õige vastuse.

Kõige rohkem valesid vastuseid andsid otsingud „leetrid, mumps punetised autism“ ja „HIV imetamine“.

Uurijate sõnul näitab riiklike veebilehtede (näiteks NHS Direct või NHS Choices) täpsus seda, et arstid peaksid neid rohkem soovitama.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada