Keeruliste seljaoperatsioonide arv kasvab riskidest hoolimata

Keeruliste seljaoperatsioonide arv kasvab riskidest hoolimata

Uuring näitas, et seljavalu ravimiseks läbiviidavate keeruliste kirurgiliste protseduuride arv on viimase kuue aasta jooksul plahvatuslikult kasvanud hoolimata sellest, et sellised operatsioonid on riskantsemad ja kallimad kui lihtsamad raviprotseduurid ega ole ilmtingimata tõhusamad.

„Selliste protseduuride arvu nii suur kasv üllatas pisut,“ märkis uuringu põhiautor, Oregoni tervishoiu ja reaalteaduste ülikooli (Oregon Health and Science University) peremeditsiini ja sisehaiguste professor dr Richard A. Deyo HealthDay Newsile. „15-kordne tõus lühikesel perioodil oli suurem kui oskasime oodata.“

Kirurgiline sekkumine on vahel vajalik selgroo stenoosi tõttu alaseljas, s.t selgroo kitsenemise tõttu, mis tavaliselt vaevab üle 50-aastaseid inimesi. Surve närvidele või seljaajule võib tekitada valu. Sel juhul on kõige lihtsam protseduur dekompressioon, mille käigus eemaldatakse luufragment. Sellega kaasneb vahel fusioon, mille tulemusel kaks probleemset luud n-ö kokku sulavad.

Deyo ja tema kolleegid uurisid Medicare’ile esitatud nõudeid lülisamba stenoosi kirurgiliste protseduuride eest ajavahemikus 2002–2007. Nad leidsid, et operatsioonide üldarv vähenes pisut, langedes 2002. aasta 137,4 operatsioonilt 100 000 Medicare’iga hõlmatud inimese kohta 135,5 operatsioonile 2007. aastal. Langust oli märgata lihtsamate dekompressiooni- ja fusiooniprotseduuride osas.

Keeruliste protseduuride arv 100 000 inimese kohta kasvas aga 1,3-lt 2002. aastal 19,9-le 2007. aastal, seega 15 korda.

Lisaks selgus, et selliste operatsioonide kasvuga kaasnes haiglate kogukulude 40-protsendiline kasv. Pealegi tekkis 5,6 protsendil keerulise protseduuri läbinutest tüsistusi, samas kui lihtsamate protseduuride korral oli vastav näitaja 2,3 protsenti. Eluohtliku tüsistuse tõenäosus oli keeruliste fusiooniprotseduuride korral peaaegu kolm korda suurem.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada