Uneapnoe on seotud silmalau haigusega

Uneapnoe on seotud silmalau haigusega

Värske uuringu kohaselt on silmalau lõtvuse sündroomi nime all tuntud silmahaiguse ja obstruktiivse uneapnoe (OUA) vahel tugev seos.

See tähendab, et kui arst diagnoosib patsiendil ühe neist haigustest, peaks ta otsima ka teise sümptomeid, selgitasid Londonis asuva Moorfieldsi silmahaigla uurijad HealthDay Newsile.

Uuringus osales 102 silmalau lõtvuse sündroomi all kannatavat patsienti ja 102 sobitatud kontrollisikut, keda jälgiti ajavahemikul 1995–2008. Silmalau lõtvuse sündroomiga patsiendil on kummilaadse tekstuuriga ülemised silmalaud, mis võivad magades kergesti kahekorra minna ja muuta silmad kuivaks, neid ärritada ja põhjustada eritise teket.

„Umbes kolmandikul selle sündroomiga patsientidest [32 patsienti 102-st] esines ka obstruktiivne uneapnoe,“ märkis uurimisrühma juht dr Daniel G. Ezra pressiteates. „Nende kahe seisundi vaheline seos oli ilmselge isegi siis, kui me võtsime arvesse patsientide kehamassiindeksi ja tuginesime sellele. Silmalau lõtvuse sündroomi peetakse sageli ülekaaluliste keskealiste meeste haiguseks, kuid meie ei täheldanud oma uuringus ühtegi patsientide rühma, mis oleks olnud vanuse, soo või kehamassiindeksi poolest ühtlik.“

Uurijate sõnul võib silmalau lõtvuse sündroomi ja obstruktiivse uneapnoe vahelisel seosel olla mitmeid põhjuseid. Uurijad täheldasid, et obstruktiivse uneapnoe all kannatavatel patsientidel võib kesknärvisüsteemi erutus olla häiritud ning kui hingamine aeglustub või seiskub või silmalau talitlus on tugevasti häiritud, ei ärka nad tavaliste inimeste kombel. Paljud OUA põdejad magavad sageli ühel küljel, nii et tulemuseks võib olla pidev surve sellel näopoolel olevale silmalaule.

Ajakirja Ophthalmology aprillinumbris avaldatud uuring kinnitas ka varasemat tulemust selle kohta, et silmalau lõtvuse sündroom on seotud keratokoonusega, mille korral silma sarvkest õheneb ja muutub koonusekujuliseks. Silmalau lõtvuse sündroomiga inimesed hõõruvad liiga sageli silmi, mis võib soodustada keratokoonuse tekkimist.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada