Meditsiinialane väärinfo võib „säutsude“ kaudu kiirelt levida

Meditsiinialane väärinfo võib „säutsude“ kaudu kiirelt levida

Olgugi et sotsiaalsed võrgustikud võimaldavad levitada ka elutähtsat ja õiget tervisealast teavet, võib meditsiinialane väärinfo värske uuringu andmetel Twitteri kaudu kiiresti levida.

New Yorgis asuva Columbia ülikooli ja MixedInk’i uurijad leidsid 2009. aasta nelja ja poole kuuga üle 52 000 antibiootikume mainiva Twitteri-postituse, mida kutsutakse „säutsudeks“ (tweets).

Nendest 700 sisaldas antibiootikumide kohta väärinfot, sealhulgas väärarusaamu ja halbu nõuandeid nende kasutamiseks, või tõendeid nende kuritarvitamise kohta, vahendab HealthDay News.

Oli ka selliseid säutse, milles räägiti antibiootikumide tarvitamisest viirushaiguste, näiteks külmetuse või gripi korral, olgugi et antibiootikumid võitlevad bakteriaalsete, mitte viiruslike nakkuste vastu, selgitas uuringu autor ja Columbia ülikooli arvutibioloogia doktorant Daniel Scanfeld.

Muude säutsude hulgas oli pakkumisi kuurist ülejäänud antibiootikumide jagamiseks nendele, kellel neid võiks vaja minna – tegemist on arstide poolt taunitava tegevusega, kuna antibiootikumidele resistentsete bakteritüvede oht kasvab pidevalt. Oli ka neid, kes rääkisid kavatsusest kuur pooleli jätta, kuna nende enesetunne oli juba paranenud – ka selline käitumine võib suurendada ravimresistentsete tüvede leviku riski. „Ma soovitan suhtuda igasugusesse teabesse ettevaatlikult ning pidada enne otsuse tegemist arstiga nõu,“ märkis Scanfeld.

„Internetist leitud teabe üle arutlemine arstiga näibki olevat see, mida inimesed praegu teevad,“ selgitas USA riikliku vähiinstituudi tervisealase teavitamise ja informaatika uurimisharu juht Bradford Hesse.

Samas on usaldus arstide vastu tema sõnul tõusnud. Inimesed räägivad internetist loetust arstidega, otsides abi koolitatud spetsialistidelt, kes aitaksid neil loetut tõlgendada.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada