Beetablokaatorid võivad aeglustada rinnavähi levikut

Beetablokaatorid võivad aeglustada rinnavähi levikut

Ühendkuningriigi ja Saksamaa teadlaste sõnul võib ravi beetablokaatoritena tuntud vererõhku langetavate ravimitega vähendada rinnavähi levikut naistel.

Arvatakse, et ravimite toime seisneb selles, et nad takistavad stressihormoonidel vähirakke stimuleerimast, vahendab HealthDay News.

„Beetablokaatorravimid võistlevad stressihormoonidega ja tekitavad [raku tasandil] sideme samade sihtretseptoritega. Ent erinevalt stressihormoonidest ei aktiveeri nad vähirakke,” selgitas Inglismaal Nottinghamis asuva Nottinghami ülikooli haigla NHS sihtasutuse Queen’si meditsiinikeskuse tervishoiu-uuringute vanemuurija dr Des Powe.

Powe koos oma Ühendkuningriigi ja Saksamaa kolleegidega uuris 466 vähipatsienti. Neist 92 olid võtnud vererõhku alandavaid ravimeid ja neist omakorda 43 ehk peaaegu pooled tarvitasid rinnavähi diagnoosimise ajal beetablokaatoreid.

Beetablokaatoreid kasutanutel täheldati vähisiirete ehk metastaaside kujunemises ja samas kohas taasesinemises märkimisväärset vähenemist. Neil oli uuringu ajal 71% väiksem rinnavähki suremise risk võrreldes nendega, kes tarvitasid teisi vererõhuravimeid või ei kasutanud mingeid vererõhuravimeid. Beetablokaatoreid kasutanutel oli sekundaarse vähi risk 57% väiksem.

„Meie uuring viidi läbi retrospektiivselt. Tuginesime nende patsientide märkmetele, kes said ravi 1980ndate aastate lõpus ja 1990ndatel," selgitas Powe.

Teised asjatundjad nimetavad tulemusi huvitavaks, ent siiski esialgseteks. Näiteks on teiste uuringute käigus leitud, et rinnavähki haigestunud naised, kes tarvitavad regulaarselt aspiriini, s.t põletikuvastast ravimit, on vähi taastekkimise risk väiksem.

Nagu teiste retrospektiivsete uuringute puhul, on ka antud juhul võimalikku seost vaja kontrollida.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada