Tööpuudus tekitab lastes stressi

Tööpuudus tekitab lastes stressi

Lapsevanemad pole ainsad, kellel tööpuudus stressi tekitab - see mõjutab asjatundjate hinnangul ka laste tervist ja heaolu.

Peredes, kus vähemalt üks vanematest on töötu, puutuvad lapsed kokku väga erinevate emotsionaalsete probleemidega, alustades stressist ja depressioonist ning lõpetades halva õppeedukuse ja käitumisprobleemidega. Veelgi enam, madalam elustandard ja tervisekindlustuse puudumine tingivad asjatundjate sõnul sageli selle, et neil lastel on kehv tervis.

„Alati kui majanduses toimub langus, on just lapsed need, kelle õlgadele see suure koorma paneb,” märkis Bostonis asuva Tuftsi ülikooli meditsiinikooli dotsent dr Christopher Bellonci.

Kesklassi perede mugavustega harjunud laste jaoks võib see olla esimene kokkupuude eluraskustega. Nende jaoks aga, kes juba niigi puudust kannatavad, tähendab sissetulekute täiendav kahanemine veelgi suuremat stressi, selgitas Chicago ülikooli Harrise halduspoliitikauuringute kooli arengupsühholoog Ariel Kalil.

New Yorgis Chappaquas töötava lastepsühholoogi Marta Flaumi hinnangul on selge põhjuseta vihastamine ja ärevustunne lastel emotsionaalse ängistuse sagedased ilmingud. Samuti on selle tunnused kiired muutused õpiedukuses ja sotsiaalses käitumises, sealhulgas agressiivsus.

Et aidata lastel majanduslanguse tingimustes emotsionaalselt vastu pidada, on asjatundjad pakkunud lapsevanematele välja mitmeid nõuandeid:

  • Rääkige oma lastega perekonna uuest olukorrast, kuid püüdke mitte paanikat tekitada. Olge nii lootusrikas ja rahustav kui suudate.
  • Kuulake oma lapsi.
  • Olge tähelepanelikud ärevuse, murelikkuse ja hirmu märkide ilmnemise suhtes, vahel ei ole neid kerge tuvastada.
  • Kui te tunnetate probleemi, rääkige kõigepealt oma lapse õpetajaga. Kui tegemist on tõsise probleemiga, otsige psühholoogilist abi.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada