Eakad on tänu mälestustele positiivsed

Eakad on tänu mälestustele positiivsed

Paljud eakad suudavad hoolimata vanadusega kaasnevatest valudest ja tõbedest säilitada positiivse eluhoiaku tänu meeldivatele mälestustele.

Äsja avaldatud teadustöö väidab, et vanemate inimeste võime näha minevikku justkui läbi roosade prillide on seotud vananemisega kaasnevate muutustega aju emotsioonide töötlemise ja salvestamisega seotud protsessides, kirjutab ERR teadusportaal

Dr Donna Rose Addis viis koos oma uurimisrühmaga läbi katse, kus ta palus noortel täiskasvanutel (vanuses 19-31) ja eakatel (vanuses 61-80) vaadata erinevaid rõõmsaid ja kurbi postkaarte nagu suusavõistluse võitjast ja haavatud sõdurist. Samal ajal jälgiti funktsionaalse magnetresonants tomograafia (fMRT) abil millised piirkonnad ajus erinevate postkaartide vaatamisel aktiviseerusid. Pärast piltide vaatamist paluti neil loetleda nii palju erinevaid postkaarte, kui nad  mäletasid.

Uuringu tulemuste analüüsimisel leiti, et viis, kuidas aju töötleb positiivset emotsionaalset infot selle salvestamisel, on eakatel ja noortel inimestel erinev.

Tulemustest võib järeldada, et vanema inimese aju töötleb positiivse emotsionaalse sisuga stiimuleid intensiivselmalt kui noore aju. Uurimuses saadud tulemused võivad ka näidata, et vanemad inimesed soovivad võib olla isegi enese teadmata kogeda rohkem positiivseid emotsioone ja tundeid ning seetõttu töötab nende aju nii, et positiivsed sündmused jäävad paremini meelde.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada