Tibatillukesed kalad võivad aidata inimese südant ravida

Tibatillukesed kalad võivad aidata inimese südant ravida

Teadlaste sõnul on sebrakalad ideaalne mudel, leidmaks uusi võimalusi inimeste südamete ravimiseks.

Kui eemaldada sebrakala südamest tükike, on tilluke kala paar päeva pisut loid, kuid on kuu aja pärast jälle samasugune nagu enne, kirjutab HealthDay News.

Selline imepärane südamekudede taastumine saavutatakse spetsiaalsete südamelihase rakkude kardiomüotsüütide abil. Kardiomüotsüüdid ei ole tüvirakud, vaid küpsed rakud, mis tavaliselt annavad südamele selle kokkutõmbumisvõime.

„Meie uuringu tulemused näitavad, et emake loodus kasutab kudede ja elundite taastootmiseks lisaks pluripotentsetele tüvirakkudele ka teisi võimalusi," märkis Californias asuva Salki bioloogiliste uuringute instituudi geeniekspressiooni laboratooriumi professor Juan Carlos Izpisua Belmonte pressiteates.

Enne südamepuudulikkuse kujunemist tekib imetajate kahjustatud südamelihaserakkudes seisund, mida nimetatakse hibernatsiooniks. Selles olekus lakkavad südamelihased ellujäämispüüetes kokku tõmbumast. Uuringu põhiautori ja Hispaanias Barcelonas asuva regeneratiivse meditsiini keskuse järeldoktorandi Chris Joplingi sõnul on imetajate südamerakkude hibernatsioon väga märkimisväärne.

„Vaadeldes sebrakalade võimet südamerakke taastekitada, avastasime, et kardiomüotsüütides toimusid struktuursed muutused, mis sarnanesid nendega, mida täheldati hiberneerivate kardiomüotsüütide puhul,” selgitas Jopling pressiteates. „Nende sarnasuste tõttu püstitame hüpoteesi, et imetajate hiberneerivad kardiomüotsüüdid võivad olla sellised rakud, mis püüavad prolifereeruda.”

„See idee sobib kenasti kokku mitme uurijaterühma saadud tulemustega, nimelt sellega, et rakutsükli regulaatorite forsseeritud ekspressioon võib imetajatel tuua kaasa kardiomüotsüütide proliferatsiooni. Võib-olla ainus, mida nad vajavad, on väike tõuge õiges suunas,” selgitas Jopling.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada