Põletikku vallandavad molekulid võivad aidata kindlaks määrata rasvasisaldust

Põletikku vallandavad molekulid võivad aidata kindlaks määrata rasvasisaldust

Rootsi teadlased on avastanud, et üks hästituntud põletikumarker võib aidata määrata kindlaks selle, kui palju rasvkude inimesed endaga kaasas kannavad.

„Normaalkaalus patsientide puhul näib eksisteerivat teatav reaktsioon, mida ei ole ülekaalulistel patsientidel,” selgitas New York City Brooklyni haigla endokrinoloogia osakonna juht dr Jacob Warman. „See näitab meile, et [see põletikumarker] on kaitsva toimega," vahendab HealthDay News.

„See aga, mida inimesed päriselt teada tahavad on see, miks on suur kaal halb? Elevandid on suured, kuid nad ei sure südamehaigustesse. Nad on suureks loodud,” märkis New York City Lenox Hilli haigla ja Northern Westchesteri haigla bariaatriliste lõikuste osakonna juht dr Mitchell Roslin.

„Me arvasime aastaid, et rasvkude on puhkeseisundis olev energiasalvesti. Nüüd mõistame, et rasvkoerakud on palju dünaamilisemad. Nad on palju aktiivsemad ja palju rohkem mitmetesse protsessidesse kaasatud," selgitas ta. „Ülekaalulisus on põhimõtteliselt põletikuline seisund. Ülekaalulisus aktiveerib immuunsüsteemi ja paneb [inimeste kehad] käituma, justkui oleksid nad põletikus.” Ja see toob kaasa ülekaalulisuse erinevad tüsistused, nagu näiteks südamehaigused.

Rootsis Stockholmis asuva Karolinska instituudi teadlased ja ühtlasi uuringu autorid uurisid laboratoorselt 23 kõhnalt 26–49-aastaselt premenopausaalses eas naiselt võetud rasvkude.

Uurijad leidsid, et tavalise kehakaaluga naistel oli tuumorinekroosifaktor alfa (TNF-alfa) sisaldus suurem. Lisaks oli naistel vähem, ent suuremaid rasvkoerakke ja mitte palju rohkem väikseid rasvkoerakke.

Uurides 26-t umbes samas vanuses ülekaalulist naist, ei leidnud uurijad mingit seost TNF-alfa ja keha rasvasisalduse ega kehamassiindeksiga (pikkusel ja kaalul põhinev näitaja).

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada