Rinnavähi sõeluuringutega ei suudeta suremust vähendada

Rinnavähi sõeluuringutega ei suudeta suremust vähendada

Taanis läbiviidud uuringus leiti vastupidi varasemate uuringute tulemustele, et naistel tehtavate rinnavähi sõeluuringutega ei suudetud suremust pahaloomulistesse kasvajatesse märkimisväärselt vähendada.

Kopenhaageni Nordic Cochrane'i keskuse ja Oslos asuva Norra rahvatervise instituudi teadlased kirjutasid ajakirjas British Medical Journal, et suremus 55–74-aastaste naiste seas Taani nendes piirkondades, kus viidi läbi sõeluuringuid, vähenes aastas 1% võrra, samas kui piirkondades, kus neid ei toimunud, vähenes see 2% võrra, vahendab HealthDay News.

Uurijate sõnul on need tulemused vastuolus 2005. aastal Taanis läbiviidud uuringu tulemustega, milles leiti, et sõeluuringud on alates 1991. aastast aidanud vähendada rinnavähi suremust 25% võrra. Nende hinnangul toetavad värske uuringu tulemusi ka USA-s ja Ühendkuningriigis läbiviidud uuringud. USA ennetustalituse töörühm soovitas novembris naistel oodata kuni 50. eluaastani, enne kui lasta endale iga kahe aasta järel mammogramm teha, väites, et iga-aastased testid teevad enamikele 40-ndates eluaastates naistele rohkem kahju kui kasu.

„Me usume, et on aeg küsida, kas sõeluuringutel on olnud rinnavähi suremusele lubatud mõju,” märgivad uurijad. Suremuse vähenemine on "tõenäolisemalt tingitud muutustest riskitegurites ja paremas ravis kui mammograafia sõeluuringutest."

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada