Röntgenuuringuga võivad paljud murrud märkamata jääda

Röntgenuuringuga võivad paljud murrud märkamata jääda

Uuringu tulemused näitavad, et röntgenuuringuga ei suudeta tuvastada peaaegu kolmandikku puusa- ja vaagnaluu murdudest.

USA Duke’i ülikooli arstid hoiatavad, et tervisekontrollil üksnes tavalisele röntgeniülesvõttele tuginemine võib kaasa tuua valed diagnoosid ja kohtuasjad, kirjutab BBC News.

Kui arstid kontrollisid 92 patsiendi röntgeniülesvõtete tulemusi põhjalikuma skanneri MRI-ga (magnetresonantstomograafiga), avastasid nad 35 seni tuvastamata luumurdu.

„Traumaatilise luumurru diagnoosimine algab ja lõpeb enamasti puusa- või vaagnaluu või ka mõlema röntgeniülesvõttega,” märkis uuringu juht dr Charles Spritzer. „Mõningatel juhtudel on traumaatilise luumurru välistamine aga keeruline.”

Vigastusejärgset puusa- või vaagnaluuvalu kurtnud patsiente hõlmanud uuringus avastati, et 13 patsiendil, kelle röntgeniülesvõte midagi ei näidanud, tuvastati MRI-ga kokku 23 luumurdu.

15 patsiendil, kellel tuvastati röntgenuuringuga luumurrud, leiti MRI-ga veel 12 vaagnaluumurdu, mida muul juhul ei oleks avastatud.

Lisaks sellele ei tuvastatud MRI-ga luumurdu 11 patsiendil, kelle puhul röntgeniülesvõte seda näitas.

Kui arstidel on mingigi kahtlus, tasub uurijate sõnul kasutada nii MRI-d kui ka röntgenuuringut. Eeskätt seetõttu, et puusaluumurrud tekivad sageli habraste luudega ja eakatel patsientidel, kelle puhul on tüsistuste ja surma risk keskmisest suurem.

"Puusa- ja vaagnaluumurdude täpse diagnoosimisega kiirabiosakondades suudetaks inimesed vajaduse korral kiiremini suunata kirurgide hoole alla ja vähendada nende inimeste hospitaliseerimist, kellel tegelikult luumurde ei esine,” märkis dr Spritzer.

„Nendel patsientidel, kelle puhul valitseb mõjuv traumaatilise vigastuse kliiniline kahtlus, kuid kellel röntgenuuring seda ei näita, on MRI-l puusa- ja vaagnaluumurdude tuvastamisel suur eelis."

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada