Kuidas võidelda kevadväsimusega?

Kuidas võidelda kevadväsimusega?

Kevadel kerkib üha enam jututeemaks kevadväsimus. Mis see on ja kuidas seda seljatada?

Raadio Elmar uuris perearstilt ning kliinik.ee konsultandilt Le Vallikivilt, mis on kevadväsimus ja miks inimesed kevadel väsima kipuvad.

„Karta on, et kevadväsimus on tegelikult rahvasuus levinud legend, mille juured pärinevad ajast, kui värske toit polnud aastaringselt kättesaadav ja kevadeks lõppes lihtsalt otsa. Siis lõppesid ka vitamiinivarud inimesel. Sellest tulidki tänapäeval eksootiliseks jäänud haigused nagu skorbuut ja pellagra. Tänapäeval on värske toit supermarketites aastaringselt kättesaadaval ja kevadväsimus on jäänud rohkem rahvasuus liikuvaks linnalegendiks,“ tõdes perearst.

„Tõsi küll, arvestama peab sellega, et meie kliimas on inimesed sügis-talvisel-kevadisel perioodil sageli  haiged, kolm-neli korda aastas on veel täiesti normaalne. Haigusest taastumise periood on tihti just see, mida inimene tõlgendab kevadväsimusena. Aga see ei ole päris üks-üheselt seesama asi. Kevadväsimuse diagnoosi kui sellist ei ole olemas“, ütles dr Vallikivi.

Ometi tunnevad inimesed ennast väsinuna. „Peamiselt on valguse puudus see, mis une ja ärkveloleku režiimi mõjutab ning  läbipõetud haigused. Kindlasti ka see, et viimane puhkus jäi vägagi mitmete kuude taha. Kõik need faktorid võivad kokku summeeruda sellise üldise jõuetusena,“ selgitab Vallikivi.

Selleks, et hoida end heas toonuses, soovitab perearst tervislikult toituda, regulaarselt ja piisavalt liikuda, piisavalt puhata ja stressi vältida.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada