Kõhusõbralik kohv - kas peagi saabumas?

Kõhusõbralik kohv - kas peagi saabumas?

Teadlased on miljonite tundliku seedimisega kohviarmastajate jaoks avastanud viisi, kuidas nad saaksid nautida ergutavat tassikest kohvi, ilma et see neile maovaevusi tekitaks.

Kohvis leiduvaid magu ärritavaid kemikaale uurinud Euroopa teadlased leidsid ootamatult kemikaali, mis õigupoolest pidurdab maos happe tootmist, vahendab HealthDay News.

Austria Viini ülikooli professor, molekulaarse toiduteaduse uuringute õppetooli juht ja ühtlasi uuringu autor Veronika Somoza selgitas: „Meie töö peamine tähendus seisneb meie suutlikkuses teaduslikult tõendada, et tootmistehnoloogiat varieerides on võimalik toota kõhusõbralikumat kohvi.”

Somoza sõnul annavad uuringu tulemused kinnitust sellest, et kohvitootjad suudavad luua kohvisordi, mida kõhul on kergem taluda.

Kohvi mõju uurimisel inimese maorakkudele kasutasid teadlased selleks erinevaid kohvisegusid, sealhulgas tume röst, keskmine röst, kofeiinivaba kohv ja kõhusõbralik kohv. Ühe elemendi leidmise asemel tuvastasid nad kohvis maohapete tootmist soodustavate kemikaalide ühendi, millesse kuulusid kofeiin, katehhool ja N-alkanoüül-5-hüdroksütriptamiidid.

Seevastu neljanda kemikaali N-metüülpüridiini puhul leiti, et see pidurdab happe tootmist. Seda kemikaali leidub sagedamini tumedas röstis, näiteks espressos ja Prantsuse röstisegudes.

Uuringu tulemuste kohaselt on N-metüülpüridiin röstimisprotsessi enda tulem. Nimelt valmistatakse selle protsessi käigus tumedad röstid, mis põhjustavad heledamatest röstidest vähem tõenäolisemalt maos ärritust.

Pennsylvania Scrantoni ülikooli keemiaprofessori dr Joseph Vinsoni sõnul on praegu veel vara öelda, kas uurimuse tulemused hakkavad tulevikus mõju avaldama ka kohvijoojatele.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada