Banaan võib aidata ennetada HIV levikut

Banaan võib aidata ennetada HIV levikut

Michigani ülikooli meditsiinikooli teadlaste hinnangul võib banaanidest saadav uus tõhus HIV inhibiitor avada ukse uutele ravimeetoditele, et ennetada HIV levikut seksuaalsel teel.

Teadlased on hakanud huvi tundma taimedes looduslikul kujul esinevate kemikaalide vastu, mida nimetatakse lektiinideks. Neil kemikaalidel on võime peatada ahelreaktsioon, mis toob kaasa väga erinevaid infektsioone.

Laboritestid näitasid, et banaanides sisalduv lektiin (BanLec) oli sama mõjus kui kaks praegu kasutusel olevat HIV-vastast ravimit. Teadlaste hinnangul võib tulemuste põhjal banaanides sisalduvast lektiinist saada praegu kasutusel olevate vaginaalsete mikrobitsiidide uus ja vähemkulukas koostisosa.

HIV leviku peatamiseks on hädasti vaja uusi viise. Uute HIV-nakkuste esinemissageduse ja retroviirusevastaseid ravimeid saavate inimeste arvu suhe on 2,5 : 1 ning praegu näib, et tõhus vaktsiin on alles aastate kaugusel.

Mõned kõige lootustandvamad koostisosad HIV vaginaalse ja rektaalse leviku tõkestamiseks on ained, mis blokeerivad HIV enne selle jõudmist sihtmärgiks olevatesse rakkudesse, kirjutab DNA India.

Värskes uuringus kirjeldatakse lektiinide kompleksset mõju ja nende võimet HIV-d üle kavaldada. Lektiinid on suhkruid siduvad valgud. Nad tunnevad ära võõrad sissetungijad, näiteks viirused, ja haagivad end patogeeni külge.

„Mõningate HIV-ravimite puhul on probleemiks see, et viirus võib muteeruda ja muutuda resistentseks, kuid lektiinide juuresolekul on see palju raskem,” märkis Michigani ülikooli meditsiinikooli immunoloogia kraadiõppe doktorant ja uuringu põhiautor Michael D. Swanson.

„Lektiinid suudavad haakuda HIV-1 kesta erinevates osades leiduvate suhkrute külge ja oletatavasti peab viirus mitu korda muteeruma, et nendest mööda pääseda," kirjeldas ta.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada