Bakterid võiksid aidata kurjategijaid püüda

Bakterid võiksid aidata kurjategijaid püüda

Unustage sõrmejälgede võtmine. Kohtumeditsiinisarjade fännid võivad oma lemmikseriaalides peagi näha uue kohtuekspertiisi meetodi kasutuselevõttu, milleks on kätel olevate bakterite analüüs.

Uuringu tulemused näitasid, et inimese kätel elavad bakterid võivad ühel päeval aidata selle inimese isikut täpselt tuvastada. Teadlaste sõnul võib sellest meetodist olla kasu siis, kui on vaja leida kurjategija, kes on kandnud kindaid, pühkinud ära sõrmejäljed ja muud isiklikud füüsilised tõendid, või puudutanud selliseid pindu nagu kangad, millelt sõrmejälgi ei ole võimalik võtta, kirjutab LA Times.

Selle meetodi põhimõte tugineb sellel, et inimesed jätavad puudutatavatele esemetele maha oma bakteriaalse jälje ja iga inimese kätel olev bakterite komplekt on väga individuaalne.

„Teie nahal on omamoodi bakterite vihmamets,” selgitas uuringu juhtautor ja Boulderis asuva Colorado ülikooli ökoloogia ja evolutsioonilise bioloogia dotsent Noah Fierer. Tema sõnul võib inimese käel olla keskmiselt 100 erinevat bakteriliiki ning kahel eri inimesel võib sellest bakterite koosseisust kattuda vaid umbes 13%.

Fierer võrdles koos oma kolleegidega inimeste arvutihiirtel olevaid baktereid 270 inimese kätelt kogutud bakterite andmebaasiga. Teadlased avastasid, et arvutihiirelt leitud bakterikolooniad klappisid kõige täpsemalt hiire omaniku kätelt leitud bakteritega.

Selle meetodi täpsus oli üldjuhul 70–90%, kuid meetodi täiustudes võib see Fiereri sõnul veelgi suureneda.

Lahendamist vajavad ka mõned teised probleemid. Näiteks juhul, kui eset on puudutanud rohkem kui üks inimene, ei ole praegu võimalik nende nn bakteriaalset allkirja eristada.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada