Suitsetamisest sõltuvust ei põhjusta vaid keemilised protsessid

Suitsetamisest sõltuvust ei põhjusta vaid keemilised protsessid

Varasemate uuringute põhjal arvati, et pärast esimesese sigareti mahvi tegemist kulub 7 sekundit, mil nikotiini mõju jõuab ajuni. Usuti ka, et igast üksikust mahvist saab inimene nikotiini.

Duke´i ülikooli arstiteaduskonna teadlased on positronemissioontomograafia (PET) uuringutes kindlaks teinud, et nikotiini tase ajus tõuseb sujuvalt terve sigareti suitsetamise vältel, vahendavad ERR teadusuudised

Uuringu tulemused võivad kaasa aidata uute ravimeetodite välja töötamisel suitsetamisest sõltuvuses olijatele.

Eelnevalt  on arvatud, et igast sigareti mahvist koheselt vereringesse eralduv nikotiin  tekitab rohkem sõltuvust kui näiteks nikotiini sisaldav närimiskumm või plaaster. Kuna see aga nii ei ole, kaaluvad teadlased  probleemi lahendamisel ka teiste suitsetamisega seotud tegurite arvestamist.

Uuringu käigus avastati  ka erinevus selles, kuidas suitsetamisest sõltuvuses olijad  ja mittesõltlased nikotiini omastavad.  Juba suitsetamisest sõltuvuses olijad omastasid nikotiini kiiremini ja selle tase ajus saavutas kiiremini maksimumi. Samas mittesõltlastel püsis sissehingatud suits kauem kopsudes ning nikotiini tase ajus tõusis aeglasemalt ja püsis madalamal tasemel.  Ometi ei lahenda see müsteeriumi, miks ühed suitsetajad jäävad sõltuvusse, kuid teised mitte.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada