Rämpstoidu maks võib parandada tervist

Rämpstoidu maks võib parandada tervist

Teadlased leiavad, et rämpstoidu maksustamine võiks aidata vähendada ülekaalulisust ja parandada tervist.

„Limonaadist või pitsast saadud kalorite osakaal patsientide tarbitud toidus oli märkimisväärselt väiksem, kui mõlema toote hind oli 10% võrra kõrgem,” märkis Chapel Hillis asuvas Põhja-Carolina ülikoolis töötav Penny Gordon-Larsen oma kolleegidega ajakirja Archives of Internal Medicine, vahendab ABC News.

„Tegevuspõhimõtted, mille eesmärk on muuta limonaadi või pitsa hinda, võiksid olla tõhusad mehhanismid, mille abil suunata USA täiskasvanuid tervislikumalt toituma ja aidata aja jooksul vähendada pikaajalist kaalutõusu või vähendada insuliinisisaldust,” leiavad uurijad.

Teadlased analüüsisid ajavahemikus 1985–2006 läbi viidud noorte täiskasvanute südame pärgarteritõve riskile (ingl Coronary Artery Risk Development in Young Adults, CARDIA) keskendunud pikaajalises uuringus osalenud 5115 patsiendi andmeid.

Nimetatud aja vältel toimus inflatsiooni tõttu limonaadi ja pitsa hinna langus. Langus oli kõige suurem limonaadi puhul – 2-liitrise limonaadipudeli hind kukkus 2,71 dollarilt 1,42 dollarile, s.t 48%.

Limonaadi ja pitsa hinnamuutusi seostati muutustega nii nende tarbimise tõenäosuses kui ka tarbitavates kogustes.

Limonaadi hinna 10%-lise tõusu tulemus oli sellest saadava kaloritekoguse 7,12%‑line vähenemine, samas kui 10%-line pitsa hinnatõus tõi kaasa kaloritehulga vähenemise 11,5% võrra.

Hinnal oli samuti märkimisväärne mõju tarbitavate kalorite üldkogusele ja kehakaalule. Näiteks limonaadi hinna 1-dollarine tõus vähendas päevast kaloritarbimist keskmiselt 124 kcal võrra ning see omakorda tõi kaasa kaalu langemise keskmiselt 1 kilogrammi võrra. Uurijad täheldasid pitsa puhul samasuguseid muutusi.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada