Unetud ööd avaldavad halba mõju

Unetud ööd avaldavad halba mõju

USA-s läbi viidud värskeim magamisharjumustele keskendunud uuring näitas, et ameeriklased vähkrevad igal ööl oma voodites ning unetus mõjutab nende tööd, seltsielu ja isegi nende seksuaalseid harjumusi.

„Kõik magavad vähem. Me elame uniste inimeste riigis,” selgitas San Diegos asuva California ülikooli uneravikeskuse meditsiiniprofessor ja direktor ning riikliku unefondi küsitluse „Magamisharjumused Ameerikas 2010” läbi viinud komisjoni liige dr Jose Loredo.

1007 täiskasvanut kõikjalt Ameerikast hõlmanud uuringu tulemused näitasid, et inimesed magavad praegu peaaegu kaks tundi vähem kui 40 aastat tagasi, kirjutab HealthDay News. „Inimene vajab ööpäevas umbes 8,5 tunni pikkust uneaega,” märkis dr Loredo.

„Une kestus on tervise seisukohast äärmiselt oluline tegur, eriti südame-veresoonkonna tervise seisukohast,” lisas ta. Dr Loredo sõnul on liiga vähe magamise ning hüpertensiooni, infarktide ja ülekaalulisuse vahel väga suur seos.

Näib, et paljud ameeriklased teavad seda, sest enam kui kolmveerand küsitletutest tunnistas, et liiga vähesel magamisel võivad olla tõsised tagajärjed tervisele.

Liig lühike uni avaldab halba mõju ka igapäevaelule – kuni 24% küsitletutest märkis, et on liigse väsimuse pärast puudunud töölt või jätnud minemata mõnele seltskondlikule üritusele. Koguni 26% abielus või koos elavatest paaridest märkis, et on sagedaseks seksimiseks liiga väsinud.

Loredo sõnul hoiab paljusid ärkvel televiisor, aga ka majanduslangus.

Miami ülikooli Milleri meditsiinikooli unehäirete keskuse meditsiinidirektori Bruce A. Nolani arvates tasuvad jõupingutused uneharjumuste parandamiseks end ära. „Parem unekvaliteet tagab parema elukvaliteedi ja aitab meil ka päeval paremini kõigega hakkama saada,” selgitab ta. „See parandab inimeste enesetunnet ja aitab neil paremini oma tööd teha.”

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada