HIV peidab end luuüdirakkudes

HIV peidab end luuüdirakkudes

Veel üks viiruse salajane peidupaik muudab selle haiguse kõrvaldamise teadlaste sõnul palju keerulisemaks.

Ravimid võivad küll viia aidsiviiruse taseme veres nulli, kuid HIV ei kao ja tuleb sageli mühinal tagasi niipea, kui patsiendid lõpetavad ravimite võtmise. Nüüd võimaldavad uuringud teadlastel paremini mõista, kuidas õnnestub viirusel end peita ja hoiduda ravimite hävitusjõu eest, kirjutab HealthDay News.

Värskes uuringus tõdevad teadlased, et viirus varitseb teatavates luuüdirakkudes ja ärkab seal uuesti vaid teatud tingimuste korral.

Uuringu tulemused annavad teadlastele uue sihtmärgi, ent püsitavad ka uued probleemid – nimelt on luuüdirakkude tapmine riskantne ettevõte.

See aitabki selgitada, miks HIV ei ole ravitav. Patsientide immuunsüsteem võib küll suuta viirust mõnda aega kontrolli all hoida, kuid langeb hiljem ikkagi uue rünnaku ja lõppkokkuvõttes ka aidsi ohvriks.

„Patsienti ei ole võimalik HIV-st terveks ravida enne kõikide nakkusallikate kõrvaldamist,” selgitas Los Angeleses asuva California ülikooli aidsiuuringute keskuse direktor Jerome A. Zack.

Kuid kus viirus siis ennast peidab, kui ta seda veres ei tee? Teadlased on kahtlustanud, et peidupaigaks võib olla vererakke tootev luuüdi.

Miks siis mitte kasutada ravimeid, et tappa kõik viiruse emarakud ja seeläbi vabastada organism HIV-st?

„See kõlab lihtsalt, kuid kõikide nende verd tootvate luuüdirakkude hävitamine on inimeste jaoks surmav,“ selgitab ta. Tema sõnul võib siiski olla võimalik hävitada üksnes latentselt nakatunud luuüdirakud.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada