Kontrolli oma neerusid

Kontrolli oma neerusid

Rahvusvahelisel neerupäeval on Põhja-Eesti Regionaalhaiglas võimalik anda neerufunktsiooni kontrollimiseks analüüse ning saada arstidelt konsultatsiooni.

Rahvusvahelise Nefroloogide Selts ja Rahvusvahelise Neerufondide Föderatsioon on kuulutanud märtsi teise neljapäeva ülemaailmseks neerupäevaks, mida sellel aastal tähistatakse juba viiendat korda. Ülemaailmse neerupäeva eesmärk on suurendada inimeste teadlikkust neerudest, nende ülesannetest ning võimalikest ohtudest.

Käesoleva aasta juhtmõte on ergutada nii inimesi ise kui ka perearste kontrollima oma patsientide neerusid. Regionaalhaigla dialüüsi ja nefroloogia osakonna juhataja dr Merike Luman soovitab üle 35 aastastel inimestel regulaarselt neerusid kontrollida: „See on lihtne ja odav, sest põhilised on ikkagi uriinianalüüs - mikroalbuminuuria või proteinuuria määramine; vereanalüüs kreatiniinile, et määrata neerufunktsioon glomerulaarfiltratsiooni kaudu ning vererõhu mõõtmine.“ Regionaalhaigla dialüüsi ja nefroloogia osakonna ning laboratooriumi koostöös toimuval infopäeval pakutakse võimalust kohapeal anda uriinianalüüsi ja vereanalüüsi, mille alusel saab määrata neerufunktsiooni. Pärast analüüsitulemuste selgumist saab arstidelt konsultatsiooni ning vajadusel antakse aeg täiendavale nefroloogi vastuvõtule. Lisaks jagatakse infomaterjale.

Neerud filtreerivad iga päev 200 liitrit verd ning eemaldavad organismist ainevahetuse jääkained ja ülearuse vedeliku. Neerud aitavad kontrollida ka vererõhku, toota punaseid vereliblesid ja reguleerivad luu ainevahetust.

Rahvusvaheline neerupäev on neljapäev,  11. märts. Infopäev Põhja-Eesti Regionaalhaigla Mustamäe korpuse (J. Sütiste tee 19) aatriumis toimub kell 9-12.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada