Diabeet – sagedane neerukahjustuste põhjus

Diabeet – sagedane neerukahjustuste põhjus

Praegu on maailmas ca 240 miljonit diabeedihaiget, 2025. aastaks arvatakse see arv tõusvat 380 miljonini, kusjuures Euroopas on tõus võrreldes praegusega ca 20%.

Põhja-Eesti regionaalhaigla dialüüsi ja nefroloogia osakonna juhataja dr Merike Lumani sõnul on üks sagedasem põhjus neerukahjustuseks diabeet. Krooniline neeruhaigus tekib aga 40% diabeetikutest suurendades kardiovaskulaarsete ja teiste tüsistuste teket ja raskendades kulgu.

Teine suur tervishoiu probleem on kõrge vererõhk. Pea miljardil inimesel maailmas on kõrge vererõhk ning 2025. aastaks planeeritakse tõusu 1,56 miljardi inimeseni maailmas.

Dr Luman toonitab: „Diabeet ja kõrgvererõhutõbi on juhtival kohal kroonilise neerupuudulikkuse põhjustes, kuid neerukahjustuse süvenemist dialüüsravi vajaduseni on varajase ja õige raviga võimalik aeglustada.“

„Kroonilise neerukahjustusega patsientide risk enneaegsele surmale kardiovaskulaarse haiguse tõttu on 100 korda suurem kui oht, et neil kujuneb lõpp-staadiumi neerupuudulikkus. Seetõttu on neerukahjustuse varajase avastamise ja raviga võimalik mitte ainult aeglustada või ära hoida neerupuudulikkuse progresseerumist, vaid ka vähendada kardiovaskulaarset haigestumist ja suremust,“ lisab Luman.  

Samal teemal: Kontrolli oma neerusid
7 nõuannet neeruhaigustest hoidumiseks

Pildil dr Merike Luman

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada