Pärastlõunane uinak suurendab aju õppimisvõimet

Pärastlõunane uinak suurendab aju õppimisvõimet

Uurijad on avastanud, et tunnine pärastlõunane uinak turgutab aju töövõimet ning suurendab märkimisväärselt uute faktide meeldejätmise ja ülesannete sooritamise suutlikkust.

Teisalt – mida rohkem tunde me ärkvel oleme, seda aeglasemaks meie mõtlemisvõime muutub ja seda vähem suudame uut teavet vastu võtta, kirjutab Telegraph.

„Uni mitte ainult ei heasta liialt pika ärkveloleku tekitatud kahju, vaid viib meid neuroloogilisel tasandil tagasi sellesse hetkesse, kus me enne uinaku tegemist olime,” selgitas professor Matthew Walker, kes oli California ülikoolis toimunud uuringu juht.

See on tingitud sellest, et unevaeguse tõttu lakkavad teatud aju osad töötamast ning täitub lühiajaline mälu, milles sisalduvat teavet tavaliselt une ajal sorteeritakse ja mis seejärel tühjendatakse.

Teadlased on kaua kahtlustanud, et magamise ja mälu vahel on seos. Nad on arvanud, et see toimib omalaadse failisüsteemina, mis võimaldab ajul eristada olulist ja kasutut teavet.

Värskeimas uuringus jagati 39 hea tervisega noort inimest kahte rühma. Ühe rühma liikmed tegid uinaku ja teise omad ei teinud.

Keskpäeval pidid mõlemad rühmad läbi tegema tõsise õppeülesande. Selle eesmärgiks oli määrata kindlaks hipokampus, aju see osa, kuhu kõigepealt salvestatakse faktipõhised teadmised.

Kell 14.00 tegi üks rühmadest 90 minuti pikkuse uinaku, samas kui teine rühm püsis ärkvel. Sama päeva õhtul kell 18.00 pidid osalejad sooritama uusi õpiülesandeid.

Need, kes olid päeva vältel ärkvel püsinud, saavutasid õppimisel halvemaid tulemusi. Seevastu uinaku teinud rühm saavutas oluliselt paremaid tulemusi ja õigupoolest parandas oma õpivõimet.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada