Lastel esineb järjest rohkem kroonilisi haigusi

Lastel esineb järjest rohkem kroonilisi haigusi

Krooniliste haiguste esinemissagedus lastel on viimase kahe aastakümne jooksul kahekordistunud. Selle põhjuseks peetakse ülekaalulisust.

Uuringu tulemused näitavad, et rohkem kui pooltel 8–14-aastastel lastel on mingil ajal esinenud pikaajalisi terviseprobleeme, nagu ülekaalulisus, astma, õppimisraskused või muud haigused.  Ajakirjas Journal of the American Medical Association avaldatud artikli kohaselt hõlmas uuring 5001 last, kelle sünniaastad jäid vahemikku 1988–2006. Igat last jälgiti kuue aasta vältel, kirjutab USA Today.

Kuigi nende laste protsent, kes parasjagu mõnda kroonilist haigust põdesid, kasvas ajavahemikus 2000.–2006. a 25%-ni, kasvas üleüldse mõnda kroonilist haigust põdenud laste arv sama perioodi vältel 52%-ni.

Krooniliste haiguste esinemissageduse suurenemine on üsna palju tingitud ülekaalulisusest, väidab uuringu autor Jeanne Van Cleave Bostonis asuvast MassGenerali haiglast.

„Neid arve lugedes muutud tõeliselt kurvaks,” märgib Ameerika pediaatriaakadeemia esindaja Sandra Hassing, kes ise uuringus ei osalenud. „See annab üsnagi teistsuguse pildi sellest, millisena enamik inimesi lapsepõlve näevad.”

Samas näitab uuring, et mitmeid kroonilisi haigusi on võimalik ennetada ja ravida,” selgitab Van Cleave. Enam kui 70% ülekaalulistest lastest langes hiljem sellest kategooriast välja.

Uuringust ei ilmne, miks kroonilised haigused sagedasemaks muutuvad.Van Cleave’i sõnul võivad uuringu tulemused peegeldada asjaolu, et arstid suudavad tänapäeval päästa paljud need lapsed, kes varem väga noorelt surid, näiteks enneaegsed lapsed või need, kes põevad tsüstilist fibroosi või sirprakulist aneemiat. Olgugi et need lapsed jäävad ellu, esineb neil sageli tõsiseid terviseprobleeme. Samuti on võimalik, et arstid ja psühholoogid suudavad tänapäeval probleeme paremini diagnoosida.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

anneli
22.10.10 23:10
õige!
-45
   
+32

Lisa kommentaar

Saada