Geenitestidega ei suudeta naiste südamehaiguste riske prognoosida

Geenitestidega ei suudeta naiste südamehaiguste riske prognoosida

USA uurijad teatasid teisipäeval, et enam kui sadat geenimutatsiooni hõlmavad geenitestid ei osutunud naiste südamehaigustesse või insulti haigestumise riski prognoosimisel tõhusaks.

Nende sõnul prognoosisid südamehaiguste riski kõige paremini suur kolesteroolisisaldus, kõrge vererõhk ning südamehaiguste esinemine perekonnaliikmetel, kirjutab abcNews.

Uurijad on tuvastanud mitmeid geenivariatsioone, mida seostatakse südamehaiguste suurema riskiga, kuid nende koondamine riski prognoosi skooriks ei aidanud neil kindlaks teha, millistel uuringus osalenud 19 000 naisest võiks haigus tulevikus välja kujuneda.

Uurijad leidsid, et pärast tüüpiliste südamehaigusi põhjustavate tegurite kohandamist ei olnud 101 nn üksiku nukleotiidi polümorfismi (SNP-d, ühe genoomi nukleotiidi muutumine) kombineerivast geneetilise riski skoorist südamehaiguste riski prognoosimisel abi.

Uurijad on aastaid kasutanud abivahendit nimega genoomi assotsiatsiooni uuring, mille abil nad võrdlevad haigust põdeva inimese genoomi tervete omaga, et leida ühiseid geneetilisi erinevusi, mis võiksid aidata haigust prognoosida.

„Kuigi nende uuringutega on tuvastatud mitmed südame-veresoonkonna haigustega seostatavad geneetilised markerid, on nende koondmõju riskile traditsiooniliste tegurite kõrval ebaselge, eriti naiste puhul,” märkis Nina Paynter Bostinis asuvast Brighami naistekliinikust koos oma kolleegidega ajakirjas Journal of the American Medical Association.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada