Doonoreid tänatakse lugematute heategude eest

Doonoreid tänatakse lugematute heategude eest

Laupäeval austab Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus doonoreid tänuüritusega Tallinna Raekojas. Üritus on pühendatud eelkõige afereesi doonoritele, keda tervitavad sotsiaalminister Hanno Pevkur, Regionaalhaigla juhatuse liige dr Sergei Nazarenko ning verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste.

Tänuüritusega soovitakse tänada doonoreid nende pühendumise ja lugematute sooritatud heategude eest. Tänavu juba 18. korda toimuvale vastuvõtule on kutsutud üle saja afereesi doonori ning doonorluse arengusse panustanud inimesed.

“Oleme väga tänulikud kõikidele vereloovutajatele ning püüame kõiki oma tegudes ja plaanides meeles pidada. Seekordse tänuüritusega soovime eraldi esile tõsta afereesi doonorid, kes pühendavad oma päevast tund või isegi rohkem selleks, et abivajajaid aidata,” kiidab verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste.  


Afereesi meetodi nimetus tuleneb kreekakeelsest sõnast Aphairesis ning tähendab spetsiaalse seadme abil teatud vererakkude või plasma eraldamist täisverest. Näiteks vajab haige verejooksu peatamiseks sellist hulka vereliistakuid, mis sisalduvad neljas täisvere doosis. Afereesi abil on võimalik saada need korraga ühelt doonorilt.

Protseduuri ajal eraldatakse doonori verest vereliistakuid ning ülejäänud vere koostisosad tagastatakse. Doonori vereliistakute arv kontrollitakse enne afereesi ja seade määrab, kui palju tohib neid ära võtta, et protseduuri lõppedes ei oleks vereliistakuid doonori veres alla normi. Kuna inimese vereliistakute arv on tavaliselt tunduvalt kõrgem, kui on vaja normaalse hüübimise tagamiseks, saab ta probleemideta anda koguse, mida on vaja teise inimese aitamiseks.

Doonorid on teretulnud avaldama soovi afereesi doonoriks saamiseks.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada