Teadlased: stressi taluvad paremini rõõmsameelsed

Teadlased: stressi taluvad paremini rõõmsameelsed

Tartu Ülikooli teadlaste katsed rottidega tõestasid, et stressi taluvad paremini rõõmsamad isendid, ja et isaste loomade depressioon võib pigem tulla positiivsete emotsioonide vähesusest kui negatiivsete üleküllusest.

Maailmas on tehtud palju katseid ja uuritud, kuidas kontrollida või ravida näiteks viha, ärevust, närvilisust. Tartu Ülikooli teadlased asusid paari aasta eest aga uurima seda, kuivõrd sõltub stressitundlikus võimest rõõmu tunda, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tartu Ülikooli ühes uurimisrühmas on noored, kelle üks ülesanne on kõditada umbes kuuvanuseid rotte. Sellepeale hakkavad rõõmsad isendid heameelest piuksuma, tekitades inimkõrvale kuulmatut, küll aga arvutiekraanil kuvatavat heli.

Möödunud aasta lõpul ilmunud teadusartikliga päädinud uurimus näitaski, et kui rotid satuvad täiskasvanueas pikaajalisse stressiolukorda, ilmnevad ärevuse- ja depressioonilaadsed sümptomid just vähem rõõmsameelsetel ning eelkõige on see nii isastel loomadel. 

"Selleks on rida igasuguseid käitumiskatseid, mis on välja kujunenud psühhofarmakoloogias erinevate depressiooni ja ärevust leevendavate  ravimite uuringutes," selgitas TÜ psühhofüsioloogia professor Jaanus Harro, kuidas aru saada, et loomad pole stressis. "Ja need näitasid üllatava järjekindlusega, et stressirežiim ei suuda nende loomade käitumist muuta, kellel on suur rõõmustamisvõime."

Vaata „Aktuaalset kaamerat“.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada