Emotsionaalne stress võib teadlaste sõnul murda südame

Emotsionaalne stress võib teadlaste sõnul murda südame

Seisund, mida diagnoositakse sageli ekslikult infarktina, võib tegelikult olla märk murtud südamest.

Niinimetatud murtud südame sündroomi võib põhjustada ränk emotsionaalne või füüsiline trauma, eriti neil, kes on hiljuti mõne kalli inimese kaotanud, kirjutab Wall Street Journal Jaapanis ja USA-s läbiviidud uuringute tulemustest.

Minneapolise südameinstituudi kardioloogi Scott Sharkey sõnul sarnaneb see fenomen peaaju „põrutusega”.

„Tegemist on tõepoolest infarktiga, mille kutsub esile pigem stress kui ummistunud arter,” selgitas ta.

Ühe teise Minnesota kardioloogi Chet Rihali sõnul taastus murtud südamega haiglasse saabunud inimeste tervis 48–72 tunniga. Tegemist on märkimisväärselt kiire taastumisega. Lisaks ei esinenud neil skaneerimisel selliseid sümptomeid nagu infarkti üleelanud patsientidel.

Dorothy Lee süda murdus sõna otseses mõttes siis, kui ta nägi pärast 40 abieluaastat pealt, kuidas ta mees autoõnnetuses surma sai. Tal õnnestus kiirabi välja kutsuda ja mehega koos kiirabiautos haiglasse sõita, kuid niipea, kui ta kuulis mehe surmast, tundis ta rinnus valu ja kaotas teadvuse.

Arstid eeldasid, et röntgenuuring näitab verehüüvet või mõnda muud märki südamerikkest, kuid mitte midagi sellist nad ei näinud.

Murtud südame sündroomi esineb meestel ja lastel, kuid eriti sage on see menopausijärgses eas olevatel naistel, kelle östrogeenitase kõigub.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada