Kiirabiarst: kogenud arst paneb 70% diagnoosist patsienti nähes

Kiirabiarst: kogenud arst paneb 70% diagnoosist patsienti nähes

Kiirabiarst Raul Adlase arvates saab valmisolekut treenida ja kogemusega on nii, et läbielatud juhtumid hakkavad ajus korduma, tekib tuttava olukorra efekt ja võrdlusmoment.

”Meie valdkonnas on käibel ütlus, et kogenud arst paneb 70% diagnoosist juba haigevoodile istudes, patsienti nähes. Ülejäänud 30% pannakse kokku täiendava küsitluse ja uuringutega. See on kogemus ja kogemus on eriti oluline erakorralises meditsiinis,” märgib Raul Adlas raamatus ”Arst ilma kitlita”.

”70% tarkusest tekib sellest, et on olemas kogemus, kuid lisaks aitab intuitsioon. Ükski teadmine aga muidugi kosmosest ei tule....Pigem peab sageli – ja eriti meie töös, -  ümber hindama mitte kogemusi ja intuitsiooni, vaid seda, mida patsient räägib. Tuleb mõista, miks ta vahel moonutab tõde või jätab olulise ütlemata? Inimene võib olulist infot varajata ka ebateadlikult, kuna ta ei oska seda oluliseks pidada.

Põhjused võivad olla sotsiaalsed või siis rajaneda inimeste privaatsuse vajadusel. Näiteks on täna päevakorral arutelu selle üle, kas patsient peaks oma arstile avaldama, et ta on HIV-positiivne, põeb mõnd suguhaigust või on vaimuhaige. Inimesel on õigus jätta see info enda teada, kuid sel juhul tuleb arvestada, et see takistab tema ravi.

Kuigi põhjuseid pooltõdede rääkimisel või info varjamisel on erinevaid, on siin tegemist pigem filosoofilise küsimusega, mis on seotud usaldusega. Vanasti eeldasime, et inimene räägib arsti juurde tulles kõik ilusti ära, sest ta tahab ju terveks saada. Tänases maailmas ei pruugi see alati nii olla. Seepärast tuleb uskuda ka seda, mida aparaat ütleb või lähtuda intuitsioonist, mis tuletab meelde, et taoline olukord on juba olnud. Et tervikpilt kokku panna, tuleb vahel teha ka detektiivitööd,” leiab Adlas.

Täispikk intervjuu Raul Adlasega ilmus raamatus "Arst ilma kitlita”. Raamatu autor on Agne Adamson. Kirjastus Menu.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada