Uuringu kohaselt võivad lisakilod eakate eluiga pikendada

Uuringu kohaselt võivad lisakilod eakate eluiga pikendada

Ülekaalulisuse ja rasvumuse määramisel kasutatavad kehamassiindeksi piirmäärad võivad uurijate hinnangul eakate puhul olla liialt ranged.

Austraalia uurijad leidsid, et üle 70aastased mõõdukalt ülekaalulised inimesed elavad suurema tõenäosusega üle 80 eluaasta, võrrelduna normaalkaalus eakaaslastega.

„Meie uuring näitab, et 70. eluaastates ja suhteliselt hea tervisega inimeste puhul kehtivad noorematega võrreldes teistsugused keha rasvasisaldusega seotud ohud ja kasutegurid,” selgitas uurimisrühma juht, Lääne-Austraalia ülikoolis töötav dr Leon Flicker uudisteagentuuri CBC vahendusel.

Uuringus osales üle 9200 austraallase, kelle vanus jäi 1996. aastal vahemikku 70 kuni 75 aastat ja keda jälgiti kümne aasta vältel. Pärast selliste tegurite arvessevõtmist nagu haridustase, suitsetamine, alkoholitarbimine ja inimese enda antud teave tervisehädade kohta (nt kõrge vererõhk) leidsid uuringu autorid, et selle perioodi vältel suremise risk oli ülekaaluliste osalejate seas 13%, st 0,87 korda väiksem kui normaalkaalus osalejate puhul.

Põhjused on ebaselged, kuid ülekaaluliste väiksemat suremust on täheldatud ka kroonilisi haigusi põdevate eakate inimeste hulgas. Uurijate sõnul võib ülemäärane kaal olla seotud paremate ellujäämisvõimalustega, mis on „tingitud sellest, et kõrgemas eas muutuvad haigete inimeste puhul tähtsaks metaboolsed reservid ja toitainevarud”.

Selgusetu on aga see, mis tingib erinevused meeste ja naiste vahel.  Uurijad arvavad, et kui näiteks väheliikuva eluviisiga naistel ei pruugi sportimine olla võimalik kehva tervise tõttu, siis mehed küll võiksid sporti teha, kuid otsustavad seda mitte teha.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada