Pärasoolekasvaja on seotud D-vitamiini vähese sisaldusega

Pärasoolekasvaja on seotud D-vitamiini vähese sisaldusega

Euroopa teadlaste sõnul on tsirkuleeriva D-vitamiini vähesus seotud pärasoolevähi suurema riskiga.

Prantsusmaal Lyonis asuvas Rahvusvahelises Vähiuuringute Agentuuris (ingl International Agency for Research on Cancer, IARC) töötava dr Mazda Jenab’ ja tema kolleegide juhtumipõhise uuringu alusel on D-vitamiini suurema sisalduse tõttu nn ülemises viiendikus paiknevatel inimestel 40% väiksem kolorektaalse kasvaja risk kui alumises viiendikus olijatel.

British Medical Journali kinnitusel on vaja siiski rohkem uuringuid, et olla kindel tsirkuleeriva D‑vitamiini suure sisalduse tõhususes haiguse riski vähenemisel, vahendas ABC News.

Uurijad märkisid ajakirjas, et "päiksepaiste" ehk D-vitamiini peamine ülesanne on kindlustada kaltsiumi optimaalne sisaldus rakkude ja luu ainevahetuses. Kuid on tõendeid, et kaltsium mõjutab ka rakkude kasvu ja surma ning pidurdab kasvajakude varustavate veresoonte arengut, hoides seega kasvaja arengut kontrolli all.

Kahjuks ei ole epidemioloogilised tõendid nende sõnul lõplikud, sest põhinevad peamiselt toiduga saadud kaltsiumi arvestusel, mitte vereanalüüsidel.

Lünga täitmiseks võtsid nad ühendust uuringu EPIC (ingl European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition) korraldajatega. Uuring jälgib 520 000 vabatahtlikku kümnes Euroopa riigis.

Dr Jenab võrdles kolleegidega 1248-t kolorektaalse kasvajaga patsienti 1248 terve inimesega. Toitumis- ja elustiili andmed saadi küsimustike alusel nng teadlased mõõtsid tsirkuleeriva D‑vitamiini kontsentratsiooni.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada