Kui osteoporoos kimbutab

Kui osteoporoos kimbutab

Viimastel aastatel on järjest rohkem hakatud rääkima luuhõrenemisest e osteoporoosist. Osteoporoos on luukoe massi ja tiheduse vähenemine. Luud uuenevad pidevalt, esmalt vana luukude imendub ja selle asemele moodustub uus. Osteoporoosi korral on antud tasakaal rikutud - luukoe imendumine on kiirenenud, mistõttu luud muutuvad poorsemaks, hõredamaks ja seega vastuvõtlikumaks luumurdudele. Haigus kimbutab nii mehi kui naisi, kuid eriti naisterahvaid alates 40. eluaastast ning seda just naissuguhormooni östrogeeni vähenemise tõttu organismis.

Haigust on võimalik ennetada. Selleks tarbida rohkesti kaltsiumi sisaldavaid toiduaineid, vältida liigset kohvi ja tsitruselisi, mis viivad kaltsiumi organismist välja. Samuti ei tohiks alahinnata liikumise tähtsust. Kui aga haigus juba kukil, tuleks silmas pidada järgmist:

Ravi

Pikaajalised uuringud on välja toonud mitu konkreetset vitamiini, mineraalainet ja mikroelementi, mille piisavad kogused organismis aitavad luuhõrenemisprotsessi pidurdada ja ravida. On tõestatud, et ravida saab ka enamlevinud tegurit, mis vallandab luuhõrenemisprotsessi - naissuguhormooni östrogeeni vähenemist vanemas eas. Kõige tähtsam on muidugi kaltsium, mida leidub luudes kõige rohkem. Just viimase suurenenud kadu organismist põhjustab luu tiheduse ja seega koormustele vastupanu vähenemist. Nii kasutataksegi kaltsiumi enamus ravipreparaatide põhikomponendina. Kaltsiumi imendumine seedetraktist üksikkomponendina on väga vähene. Seetõttu on paljude koolkondade poolt soovitatud manustada ööpäevas 1200-1500mg ja enamgi kaltsiumit. Kaasuva komponendina on seejuures kasutusel D-vitamiin, mis tagab kaltsiumi imendumise seedetraktist ja selle tagasiimendumise neerutuubulitest.

Organismis imenduvad ainult lahustunud ühendid. Kirjanduse andmeil on seejuures oluline arvestada, et 40% peamisest sihtrühmast, naisterahvastest postmenopausis, on maohappesus nooremaealiste omaga võrreldes märgatavalt vähenenud. Siinkohal on suur vahe, milliste sooladena manustame kaltsiumi. Kaltsium tsitraatsoolana imendub alahappelise mao korral mitmeid kordi paremini kui kaltsiumkarbonaat, mille piisav ööpäevane kogus oleks 250-500 mg. Uuemad uuringud näitavad, et D-vitamiin ei imendu ka ise väga hästi mikroelement boorita, seetõttu jääb küsitavaks D-vitamiini toimivus kaltsiumi imendumisel, kui samaaegselt ei manustata boori. Boor suurendab oluliselt D-vitamiini imendumist organismis. Mõningate erialaarstide hinnangul ei omastu D-vitamiin üldse boori osaluseta. Samuti on selgunud, et boori osalemiseta ei saa ka kaltsium imenduda piisavalt. Just boor on oluline ka östrogeenide tekkimiseks. Östrogeenid omakorda on omaette ravimina kasutusel osteoporoosi profülaktikas. Ka magneesium osaleb paljudes luus toimuvates biokeemilistes protsessides ja toetab kaltsiumi ning D-vitamiini omastamist. Normaalse imendumise ja omastamise seisukohast on vajalik magneesiumi ja kaltsiumi suhe 1:2. Et magneesiumi leidub toidus palju vähem kui kaltsiumi, ei ole liigne selle täiendav manustamine. Uuringud on näidanud, et võrreldes tervete samaealistega on osteoporoosihaigete organismis ainult 36% K-vitamiini. Samuti on selgunud, et K-vitamiini manustamine kiirendab luumurdude kinnikasvamist. Tugev luumaatriks moodustub ainult K-vitamiini manulusel. K-vitamiin nagu ka D-vitamiin, vähendab oluliselt kaltsiumi väljutamist neerude kaudu. Eri allikate andmetel väheneb K-vitamiini osalusel kaltsiumi väljutamine neerudest kuni 50%. Seega on igati kohane väga väikeste K-vitamiini koguste sissevõtmine suu kaudu osteoporoosi ravi käigus (väikesed annused ei ohusta kasutajat K-vitamiini teise toime verehüübimisprotsesside soodustamisega).

Viimase aja loomkatsed on näidanud, et ka räni soodustab luustumisprotsesse ja sidekoe arengut. Ka tsink on kaudselt oluline luuhõrenemise ennetamisel. On selgunud, et tsink tõhustab D-vitamiini biokeemilist toimet. Kui tsinki on toidus vähe (nii tihti meie toidu puhul on), muutub sarvaine koostis (tekib parakeratoos). Ka mangaan on vajalik luude moodustumiseks. Sellei vähesusel tekib katseloomadel tõsine haigus - toruluude moondumine (väntjalgsus). Enamasti kasutatakse osteoporoosi profülaktikas ainult kaltsiumkarbonaati ja D-vitamiini sisalduvaid preparaate. Luukoe teket soodustav mitmekomponendiline kombinatsioon on aga organismile mõjusam, sest ühendid tugevdavad sel juhul vastastikku üksteise toimet. Selle tulemusena võib kasutada igaüht neist väiksemas annuses ja kõrvaltoimete oht väheneb.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada