Tee depressioonist hingerahuni

Paljud inimesed on oma elus aeg-ajalt depressiooni kogenud. Vahel möödub see märkamatult tänu elumuutustele, vahel on aga visa kaduma.


Paljud inimesed on oma elus aeg-ajalt depressiooni kogenud. Vahel möödub see märkamatult tänu elumuutustele, vahel on aga visa kaduma.

Depressiooni tunnusteks üldjuhul peetakse:

  • alanenud meeleolu

  • huvi ja rõõmu kadumist elus

  • eluenergia vähenemine

  • aktiivsuse langus

  • unehäired

  • isutus

  • pessimistlik tulevikuvisioon

Kahtlemata erinevad inimesed tunnevad neid tundeid mõnevõrra erinevalt, lähtuvalt oma individuaalsusest. Depressiooni saab tinglikult jaotada kolme raskusastmesse: kerge, mõõdukas ja raske. Hea on, kui lahendusi hakatakse otsima juba kergete depressiooni tunnuste puhul, seega on võimalus depressiooni süvenemist pidurdada.

Kui on tunda meeleolu langust siis on arukas seda tunnet väljendada oma lähedastele ning neilt emotsionaalset toetust paluda. Tihti lähedased inimesed ei märka teise hingeseisundit ning saades sellest teadlikuks, hea meelega jagavad oma toetust.

Tundes, et midagi ei inspireeri ning väsimus kipub vägisi kallale on kasulik teha sobiv päevaplaan. See annab võimaluse elurütmis püsida kõik olulised tegevused saavad tehtud.

Samuti on võimalik depressioonist üle saada leides endale igaks päevaks motiveerivaid tegevusi. Need võivad olla väga väikesed aga nende läbi on võimalik oma meeleolu tõsta. Selleks võib olla kasvõi vahukoorega hommikukohvi. Igal inimesel on midagi, mis talle sügavat rahuldust pakub. Samuti ei maksa unustada ammutuntud maarohtusid nagu rahustavad kummeli ja pärnaõieteed koos meega. Väga heaks lõõgastuseks on aroomiteraapia erinevad vormid (lõhnaküünlad, aroomiõlid), koos mõnusa muusikaga.

Üheks oluliseks komponendiks emotsionaalse enesetunde parandamisel on ka kerge füüsilise aktiivsuse suurendamine. Tänapäeva arstiteadus on välja selgitanud, et tegeledes päeva jooksul 30 minutit kasvõi energilise kiirkõnniga, paraneb oluliselt meie vereringe ning kehas vallanduvad ained, mis stimuleerivad meie emotsionaalset taset, muutes meid optimistlikumaks ning teotahtelisemaks. Füüsilise aktiivsuse alla käivad ka jalutuskäigud looduses, tegelemine lemmikloomadega, osalemine mingis rahuldust pakkuvas huvialaringis. Neid tegevusi tasub meeles pidada ja endale võimaldada.

Kui depressioon järgneb mõnele õnnetusele või kriisile ning üksi on raske sellega toime tulla siis on omal kohal pöördumine psühholoogi poole. Koostöös on võimalik jõuda depressioonist hingerahuni.

Olles elus depressiooni kogenud on võimalik läbi selle protsessi saavutada psüühilist küpsust ning saada üha teadlikumaks ise endast. Enesega kontaktis olles on võimalik teha endale rahuldust pakkuvamaid valikuid, mis innustavad elama. Läbi harmoonilise mõtlemise saab ise endale hingerahu tagada ning seeläbi on võimalik elust rõõmu tunda ning seda teistega jagada.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada