Seenelise käed

Hooldatud käed on niisama olulised nagu korralik rõivas ja head jalanõud. Laitmatu maniküür annab hea enesetunde, kuid selle tingimuseks on terved küüne. Kui küüned kaotavad läike, muutuvad kollakaks ja hapraks või kipuvad kergesti murduma, tasub pöörduda arsti poole - ebameeldivuste põhjuseks võib olla küünte seenhaigus onühhomükoos. Arstide hinnangul vaevab see tõbi iga kümnendat maakera elanikku.

Hooldatud käed on niisama olulised nagu korralik rõivas ja head jalanõud. Laitmatu maniküür annab hea enesetunde, kuid selle tingimuseks on terved küüne.
Kui küüned kaotavad läike, muutuvad kollakaks ja hapraks või kipuvad kergesti murduma, tasub pöörduda arsti poole - ebameeldivuste põhjuseks võib olla küünte seenhaigus onühhomükoos. Arstide hinnangul vaevab see tõbi iga kümnendat maakera elanikku.


Onühhomükoosi on kerge nakatuda: seennakkust kannavad edasi käepidemed ja -toed ühistranspordis, halvasti või üldse mitte steriliseeritud maniküürivahendid mõnes ilusalongis, kindad, mida kauplustes käest kätte proovitud, võõrad sussid, üldkasutatav käterätik tualettruumis, saun, bassein, rannaliiv… Kohti, kus salakaval seeneke meid varitseda võib, on küllaga.

Paljastele jalgadele või kätele kleepudes ei tarvitse küüneseene eosed kohe arenema hakata, need võivad oodata, kuni organismi kaitsevõime väheneb, tekib nõrk koht ja seene paljunemiseks soodsad tingimused - eeskätt soojus ja niiskus. Umbsetes jalanõudes tekkiv soe ja niiske keskkond on onühhomükoosile väga soodne.

Iseenesest niigi ebamugav haigus on ka ohtlik, sest seeneeosed tungivad verre ja korjuvad lümfisõlmedesse ning siis on raske ennustada, millisele organile või elundile löök antakse. Isegi kaasaegsete efektiivsete ravimitega ravituna võivad need jätta organismi jälje erinevate allergiatena.

Kui onühhomükoos on juba diagnoositud, jääb valmistuda pikaaegseks järjekindlaks raviks. Seenhaigust tuleb ravida seni, kuni kahjustatud küüne asemele kasvab uus, terve. Teatavasti kasvab küüs aeglaselt, umbes 2 mm kuus.

Alles hiljuti raviti kõnealust tõbe üsna valuliselt: seenhaigusest kahjustatud küüs eemaldati kirurgiliselt ning leviku blokeerimiseks sügavamal määrati vastavad ravimid.

Tänapäeval on levinuimad 2 meetodit. Esiteks: organismi mõjutamine suu kaudu manustatavate tablettidega, milles sisalduvad raviained hävitavad küüntes elutsevad seened ja nende eosed. Samas ei saa kindel olla, et efektiivne, tugeva toimega ravim pikka aega manustades ei tekita kõrvalmõjusid. Neid on raske vältida. Võib esineda peavalu, iiveldus, isegi maksakahjustusi.

Mugavam on kasutada kohaliku toimega vahendeid: salve, kreeme, geele, puudreid. Ent enamasti ei tungi need vahendid kuigi kiiresti läbi haiguse põhjustatud paksu sarvkesta ega likvideeri seega nakkust täielikult.

Uuemate ravivõimaluste seas on tugevatoimeline seenhaigustevastane küünelakk, mida on mugav kasutada: see katab küüne õhukese läbipaistva kihina ja näeb välja nagu tavaline värvitu küünelakk. Sellise laki esmakordsel kasutamisel tuleb lõigata küüned võimalikult lühikeseks (nahka kahjustamata), viilida ühtlaseks ja katta siis lakiga kaks korda.

Enne kordusprotseduuri tuleb puhastada küüned tavalise lakieemaldusvedelikuga.

Esimesel ravikuul lakitakse küüsi üle päeva, teisel kuul kaks korda nädalas, edaspidi kord nädalas, seni, kuni kahjustatud küüne asemele kasvab uus, terve küüs.

Ravitoimeline lakk mõjub piisavalt, kui seenhaigus on kahjustanud kuni 2/3 küünest. Kui haigus on levinud suuremale osale küünest, siis lakist üksi ei piisa.

Igal juhul tasub meeles pidada, et küüneseene ilmnedes tuleb minna arsti juurde - ainult õige, arsti määratud ravim aitab seenhaiguse jääknähtudest vabaneda.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada