Jälgi ravimi säilivusaega

Kaua hoitud peavalutabletist tekkis silmanärvi raske kahjustus. Kui ravimi välimus on muutunud, tuleb see kindlasti ara visata.

Kaua hoitud peavalutabletist tekkis silmanärvi raske kahjustus. Kui ravimi välimus on muutunud, tuleb see kindlasti ara visata.

Usk ravimite imettegevasse jõusse

Eestimaal on aastasadu kasutatud palju apteegist ostetud ravimeid, sest siinsetes linnades on juba viis ja pool sajandit olnud apteeke ja ligi 200 aastat koolitatud Tartu Ülikoolis proviisoreid. Viimasel sajandil on apteek olnud igas kihelkonnakeskuses. Niisuguse ajalooga saavad uhkustada vähesed riigid. Mõistagi on see süvendanud inimestes usku ravimite imettegevasse toimesse. Tõsi, maarahvas on end ka ise maarohtudega edukalt tohterdanud, kuid viimasel sajandil on nii nagu teisteski arenenud riikides kasutatud enam sünteetilisi ravimeid. Kui veel sajand tagasi olid ka apteegiravimid enamuses 90% taimse ja loomse päritoluga, siis farmaatsiatööstuse kiire areng ning sellega kaasnev väga tugev reklaam on tänapäevaks viinud seisuni - 90% sünteetilisi ja 10 % loodusliku päritoluga ravimeid.

Eriti 20.saj teist poolt on nimetatud ravimite kultuuri ajastuks. Praegu kasutusel olevaist ravimeist on üle 90% loodud viimase 50 aasta jooksul ja nagu enamik inimestest mäletab sisendati samas meile kõigile - kui haigestud, lähed arsti juurde ja sulle kirjutatakse välja mitu head ravimit. Pealegi oli ju arstiabi tasuta ning ravimid odavad.


Apteegid on pilgeni täis kalleid rohtusid

Järsu murrangu tõi üleminek turumajandusele. Esialgu kaasnes sellega apteegiravimite põud, mis põhjustas plahvatusliku huvi taimsete ravimite vastu. Mõne aastaga aga täitusid apteegid pilgeni läänest pärit ravimitega, mille nimetused elanikele (ja mis salata - ka arstidele) üsna tundmatud. Tõsi, on ka vanu tuttavaid arstimeid ida poolt, kuid ravimiseaduse rakendamisega tohib Eestis müüa ainult Eesti Vabariigis registreerituid ravimeid.

Registreeritakse aga ainult efektiivseid ja väheste lisanditega preparaate, mis enamuses kindlate firmade tooted. Ravimite hinnad tõusid kosmilise kiirusega ja vaatamata kompenseerimissüsteemile on need endisega võrreldes siiski kallid. Kuna ka arstiabi on muutunud tasuliseks, käiakse arsti juures harvem. Haiglakohtade arv on vähenenud ja haiglasse satuvad põhiliselt raskemad haiged. Kuid nende ravi on komplitseeritum ja seega jällegi kallim.

Peab ütlema, et väga visalt süveneb meis arusaam: tervenemiseks ei piisa ainult ravimite võtmisest. Veelgi enam - millal teadvustame, et tervis on prioriteet number üks? Kahjuks nõuab dieedipidamine, korrapärane kehaline aktiivsus, oskuse omandamine ülemäärasest närvipingest vabanemiseks tahtejõudu. Ja nii eelistataksegi käepäraseid apteegipreparaate.

Ravimite kasutamiseks tekib ju sageli vajadus, sest tervisehäireid on aeg-ajalt kõigil. Sagedasemad on pea-, samuti liigeste ja lihaste valu, närvilisus, nohu, unehäired, väsimus, kurnatus, maokaebused, köha ja kurguvalu.

Uurimused on näidanud, et kuni 90% tervisehäireid möödub ilma arstiabita. 60-80% inimesi kasutab praegu ravimeid omal algatusel, ülejäänud ignoreerivad vaevusi ja vähemalt esialgu ootavad iseeneslikku paranemist. Kõige sagedamini ravitakse ise peavalu ja külmetushaigusi.


Omapäi ravimine on üsna levinud

Uurimisandmete järgi on iseravimine küllalt edukas - rõhuv enamus vaevustest möödub või väheneb. Organismil on ju omadus võidelda haiguste vastu. Meil tasuks teada, kuidas organismi selles võitluses aidata ja taastumist soodustada. Sellekohast nõu saab ju arstilt. Kuid üllatav - arstide soovitusi järgitakse üsna vähe. Ravimite omapäi kasutamine võib aga nii mõnigi kord kasu asemel hoopis kahju tuua ja organismi kaitsevõimet
nõrgestada. Seetõttu ohtusid peab tundma! Väga oluline on teada (ja arvestada!), millal ravimi kasutamine lõpetada. Järelikult peab suutma hinnata ravi tulemust või selle puudumist. Liiga pikaajaline ravimi tarvitamine võib põhjustada kõrvaltoimeid või üleannustamist. Üldjuhul on apteegist ilma retseptita müüdavad ravimid arukal kasutamisel (õiges annuses ja kindla skeemi alusel) ohutud ja ei põhjusta ravimisõltumuse tekkimist. Siiski võib iga ravim mõnel olenevalt tema individuaalsusest põhjustada kõrvaltoimeid. Seetõttu tuleb nende tekke võimalust arvestada, et vajadusel ravi katkestada.


Kui hirm kaob, loobutakse ka ravimitest

Kuidas aga tegelikult arsti nõuandeid järgitakse? Inimestest, kellele arst on ravimi välja kirjutanud võtab ainult 1/3 seda ettekirjutuse järgi, 1/3 kasutab ebakorrapäraselt ja 1/3 jätab ravimi välja ostmata või paarikordse proovimise järel ei tarvita üldse. Järelikult arstilt tahetakse teada vaid vaevuste põhjust. Kui hirm tõsise haiguse eest kaob, loobutakse ravimitest. Paljudel lakkavad koos hirmu kadumisega ka vaevused.
Inimesed on väga erinevad, mõned armastavad ravimeid isegi ülemäära, teised on nende suhtes üsna ettevaatlikud.


Tabletomaaniat piirab õnneks ravimite hind

Nagu juba öeldud, meile on aastakümnete jooksul sisendatud liigset usaldust ravimite kõikvõimsusesse. Ravimitele on loodetud nii vaimsete kui ka kehaliste vaevuste korral ja neid on kasutatud ka lihtsalt haiguse kartusel. Tänaseni on levinud põletikuvastaste valuvaigistite, uinutite ja negatiivseid tundeid kõrvaldavate ainete kasutamise maania. Õnneks pidurdab nende liigtarvitamist ravimite kõrge hind.


Aegunud rohi võib muutuda ohtlikuks

Tasub siiski meeles pidada, et iga ravim on mürk, kõik sõltub ainult annusest. Ja kasutada tuleb iga arstimit nii vähe kui võimalik ja nii sageli kui see on möödapääsmatu. Sellega seoses mõned soovitused.
Igas kodus on mõistlik oma ravimikapp või -karp aeg-ajalt üle vaadata, et veenduda kas mõned ravimid ei ole aegunud. Tänapäeval on igal originaalpakendis ravimil peal säilitamisaeg. Sellest tuleb kinni pidada, sest aegunud ravim võib põhjustada kõrvaltoimeid, olla toimetu või vastupidi-tema toksilisus on suurenenud. Kuigi ravimid on kallid, ei tohiks tervise pealt kokku hoida ja vanad ravimid kuuluvad hävitamisele. Neid ei ole otstarbekas ka koos pakendiga prügikasti visata, sest sealt võib mõni huviline nad üles korjata ja kasutama hakata. Kõrvaltoime ei ilmne alati, kuid keegi ei tea öelda, millal või kui ägedalt see tekib. Võin tuua oma kogemustest ühe näite: säilitusaja ületanud peavalutabletist sai inimene silmanärvi kahjustuse. Ravi oli raske ja ta ei paranenudki täielikult. Toonitaksin, et kõige ohtlikumad on mitmekomponendilised ravimid, sest üksikud toimeained võivad halbades säilitustingimustes ja kauaaegsel hoidmisel omavahel interakteeruda ja muutuda eriti ohtlikuks. Kuulen juba vastuväiteid, et kui näiteks tableti välimus pole muutunud, miks siis seda mitte kasutada, kuigi säilitamisaeg möödas. Keelata keegi mõistagi ei saa, kuid kõrvaltoimete, eriti allergiliste, tekkimise oht suureneb ja seda just vanemas eas. Ei soovita tervisega riskida. Kui ravimi välimus on muutunud, tuleb see kindlasti kohe hävitada.


Milliseid arstimeid kodus hoida?

Igas ravimikapis peaks leiduma mõõdukas koguses kasutamiskõlblikke:

  • valuvaigisteid või palavikuvastaseid ravimeid nagu atsetüülsalitsüülhape (lastele paratsetamool). Palavikul on kaitsefunktsioon ja alla 38° pole vaja seda vähendama hakata
  • sidemeid, haavaplaastreid jms
  • arstimeid, mida võib kasutada haava desinfitseerimiseks
  • lahtisteid, kõhuvalutablette, köharavimit
  • ravimeid võimaliku mürgistuse puhuks (söetabletid), eriti perekonnas, kus on lapsi või kus nad külas käivad. Esimese eluaasta vältel meditsiinilist sütt ei soovitata kasutada.

Et vältida õnnetusjuhtumeid ja mürgistusi, võiks arvestada:

  • kõik ravimid peavad olema oma originaalpakendis
  • rohtu tuleb võtta ainult ettenähtud annuses ja ettenähtud kellaaegadel
  • kõikide ravimite instruktsiooniga tutvugem hoolikalt
  • kui majas on lapsi, hoidkem ravimeid kapi ülemisel riiulil, et laps neid kätte ei saaks. Kõige kindlam oleks kapp lukku panna.
  • laste silma all ei tohi ravimeid võtta, sest neile meeldib täiskasvanuid jäljendada
  • haiget last ravides selgitagem talle, mis rohtu ja milleks ta saab. Rohtu tuleb nimetada õige nimega. Mitte kunagi ei tohi öelda, et see on komm!

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada