verevalum neerus 03.07.07 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Tere,
Pöördun Teie poole informatsiooni saamiseks.
Poeg (20.a) mängib jalgpalli AS Levadias. Eelmise aasta detsembris avastati vasakus neerus (neerudele tehtud ultraheliuuring, seoses vererõhuprobleemidega ja peavaluga - leid verevalum vasakus neerus, renissin 5*6 cm) Jaanuaris Moskva turniiri ajal hakkas tal väga halb ja kõrvaldati platsilt, vererõhu näitajad olid väga jubedad.
Alates veebruari algusest on keelatud (klubiarsti poolt) füüsiline tegevus (treeningud), alkohol jms, see tähendab -täielik kodune "rahureziim", lootusega, et kaob ise ära. Kuni mai lõpuni oli poeg ka haiguslehel (Haiguslehe väljastas perearst, max. 120 päeva), tehti ka kordusuuringuid (meremeeste haigla). Verevalumi dünaamika: 5*6 - 3*5 - 3*4, viimane uuring juuni lkeskel näitas uuesti suurenemist - 4,49*4,53cm.
Klubi arst ütles nüüd, et hakake ise asja ajama, tema aidata ei saa. Trenni võib teha ainult omal vastutusel ( sellisel juhul peab andma allkija, et treenib omal vastutusel). See ei ole probleemi lahendus ! Ülikõrge rõhk on väga ohtlik, ja sellega treenida ei tohi.
Perearstilt oli ka saatekiri konsultatsioonile Mustamäe Haiglasse ja aeg aprilli alguseks, aga klubiarsti soovitusel tühistasime konsultatsiooni. Vajadusel saab perearstilt uue saatekirja ( Järvamaa Haigekassa)

Millised on võimalused raviks? ( ka kaasnevad ohud) Kelle poole (palun võimalusel ka arsti nime, keda soovitate) ja millisese haiglasse võiksime pöörduda?
Ette tänades,
parimate soovidega,
Piret.

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere Piret,
see neeru verevalumi jutt, mis aeg-ajalt suureneb ja väheneb, ei ole päris adekvaatne. Olen näinud jalgpalluritel küll neerurebendeid verevalumiga, kuid see on äge trauma ning lahendatakse kohe, mitte ei hoita noort meest 120 päeva lihtsalt haiguslehel. Siin peab olema tegu miski muu haigusega.
Imestama paneb ka loidus, millega suhtutakse noore mehe vererõhuprobleemi. Lihtsalt kõrgvererõhutõve esinemine nii noores eas ei ole tavaline. Seega peaks kindlasti noormeest uurima neeruveresoonte anomaalia, neerupealiste talituse ja nefriidi suhtes. Soovitan pöörduda kardioloogi, nefroloogi või uroloogi vastuvõtule kas või meie regionaalhaiglas Mustamäel.
Ülo Zirel