Hüperaktiivne põis 30.06.07 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Tere
Mind vaevab juba aastaid põieprobleem, millele pole siiamaani lahendust leitud. Nimelt on asi selline, et peaaegu kohe peale joomist tuleb häda peale. Kui olen selle välja lasknud, siis umbes veerand tunnis pärast tuleb uuesti häda. Kui ma üldse midagi joonud pole, siis ikka iga kahe tunni tagant pean wc-sse minema. Ma käin wc-s päevas keskmiselt 15 korda. Olen alles 18 ja olen alati arvanud, et niimoodi asjad käivadki, aga nüüd olen aru saanud, et teised inimesed käivad ainult paar korda päevas. Perearst saatis mind kirurgi juurde uuringutele (kateetriga), seal nähti, et kõik on täiesti korras, põis mahutab palju. Sellist probleemi pole, et ei suuda häda kinni pidada ja öösel pole ka alla teinud, aga probleem on just selles, et ma pean kogu aeg vetsus käima. Ja huvitav on ka see, et kuigi mul on tugeva häda tunne, siis välja tuleb vaid paar tilka. Aga peale kasvõi nende paari tilga välja laskmist on jälle kerge tunne. Ei mu perearst ega kirurg osanud öelda, et mis see eripära siis on, et kohe tuleb häda, mitte jook ei ole pool päeva maos. Ma pean kogu elu selle järgi arvestama, et mis kell ma joon, mis kell ma majast lahkun, mis kell ma järgmisesse wc-sse jõuan. Eriti raske on reisidel ja rannas. Seal üritan ma üldse mitte juua, aga see pole ju õige. Ehk olete teie sellise probleemiga varem kokku puutunud ja oskate aidata (diagnoosi panna). Eelmine aasta tegin 10-päevase petersellitee kuuri, aga nojah, esimese poole tunni jooksul kolm korda vetsu.
Teie abile lootes,
Elise

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere Elise,
ma olen siin juba varemgi öelnud, et naiste kusepõis on üks müstiline organ. Esimese hooga pakuksin välja, et teil on tegu üliaktiivse põie sündroomiga ( internetist saab lugeda märksõna overactive bladder- OAB juurest). Kuna teil on tehtud "kateetriga põieuuring" ehk ma arvan, et see on urodünaamiline uurimine, siis selles peaks OAB diagnoos välja tulema. Kui kuse-suguteede infektsioonid ja põieanomaaliad on välja lülitatud, tuleks teile anda põielihast lõõgastavat ravimit. See küll ei ravi teid terveks (probleemi põhjust ei ole õnnestunud välja selgitada), kuid annab võimaluse harvem tualetis käia.
Ülo Zirel