eesnäärme vähk 07.10.06 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Tere dr. Zirel,

Nimelt minu äial avastati eesnäärme vähk ning ise elab ta Venemaal. Kuna arstiabi kvaliteet jätab seal soovida ning patsientide tasuta ravi on praktiliselt olematu, tahaksin kuulda Teie nõuannet antud küsimuses.
PCA 90, tasulises kliinikus võetud biopsia 5 punktist. Diagnoosis kirjas midagi sellist CA prostata pT3NxMaG2. Ravi soovitati ise valida.
1. hormoonravi (KAZODEKS; ZEMODEKS)
2. Kirurgiline või medikamentoosne kastratsioon
3. Kiiritusravi
Kasvaja kirurgiline eemaldamist vist ei soovitatud(pole vist enam võimalik). Võibolla ka selle pärast, et 7 aastat tagasi on eemaldatud üks kopsudest, vähi tagajärjel. Veel huvitab kas harmoontabletid on Eestis kallid, Venemaal tuleb ravikuuri hinnaks kuskil 10000 EEK, kuna praktiliselt haige soodustust ei saa.
Kas sellise haigusega on võimalik elada veel aastaid, vähki kontrolli all hoides harmoonravimitega. Tahaksin teda omapoolsete nõuannetaga toetada, aidata.

Ette tänades,
Kuido

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere Kuido,
kuna tegu ei ole eesnäärmega piirneva kasvajaga, vaid on levinud väljapoole, siis radikaalne kirurgiline ravi ei tule kahjuks kõne alla. Pakutud ongi hormoonravi, mis on õige. Tuleks teha kirurgiline kastratsioon (hoiab kokku Casodexi raha ca 3000.- eek/kuus eluaegselt). Mõnikord lisatakse raviskeemi ka hormoonitabletid, kuid esialgu pole see vajalik. Hormoonravi tablettidega maksab meil ca 2500.- eek/kuus.
Taolise raviga on võimalik elu pikendada mitmeid aastaid, kuid see oleneb suures osas siiski vähi agressiivsusest ja hormoontundlikkusest.
Ülo Zirel