Põis opereeritud 07.11.05 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Tere mure järgmine. Isal lõigati kasvaja pärast välja põis ja asendati see soolikaga. Kaks nädalat oli tal kateeder ja nüüd sai haiglast välja aga ta ei suuda hoida uriini kinni kui pikali on siis on kõik korras kui püsti tõuseb siis tulev kõik püksi. kas see asi on loomulik. Miks talle seda kottikest siis juba ei pandud või peab ta minema mõnda taastusravi keskusesse. Või on mingid harjutused kudas neid lihaseid toimima saada. On üldse lootust et ta suudab veed püsti käia ilma püksi tegemata. Isa jubedas masenduses asjast ja olukord suhteliselt nutune ei taha enam kuidagi elust osa võtta. Operatsioon läks muidu hästi ja siirdeid edasi pole kuhugi läinud. Äkki oskate soovitada kedagi või midagi mida teha.

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
kusepõie sulgurlihase taastumine võib aega võtta kuni 6 kuud operatsiooni järgselt. Tavaliselt näidatakse haiglas need harjutused ette, kuidas vaagnapõhja lihaseid, s.h. sulgurlihast treenida. Põhiliseks harjutuseks on siiski tuharalihaste pingutamine ja lõdvestamine, mida tuleb päevas teha palju-palju kordi. Trenni eest on ka jalutuskäigud. Kui isa ei saanud päris täpselt aru, kuidas toimida, saab ta ju teda opereerinud arsti käest uuesti nõu küsida.
Kui pidamatus ei kao, on ka Eestis võimalik põie sulgurlihas asendada proteesiga. Selliseid operatsioone tehakse praegu vaid Põhja Eesti Regionaalhaigla uroloogiaosakonnas. Nii et asi pole üldsegi lootusetu.
Ülo Zirel