Prostata kartsinoom 13.05.05 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Murega unustasin ära küsida veel ühe küsimuse. Küsisin oma 55-aastase mehe kohta, kellel avastati eesnäärme pahaloomuline kasvaja G1 (PSA 10,5%, MRT uuring osutas kasvaja piirdumisele eesnäärme koega T1/2). Kas antud juhul tuleks teostada ka luude uurimine?

Lugupidamisega,
murelik abikaasa

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere uuesti,
selle PSA numbriga on miski viltu. PSA väärtust mõõdetakse ng/ml, teil on see % -des. Ilmselt olete kirja pannud PSA vaba fraktsiooni suhtarvu.
Kirjanduse andmeil on luumetastaaside esinemise tõenäosus 1 %, kui PSA on 20 ng/ml, seega väga väike. Meie hakkame luustikku uurima, kui PSA on 40 ng/ml või rohkem. See uuring on väga kallis. Aga vaevalt G1, T1-T2 kasvaja puhul PSA väärtused nii kõrged on.
Edu,
Ülo Zirel