Neerude funktsioon 06.02.04 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Olen 23. aastane naine.
Kaks aastat tagasi avastati, et mul on vasakul kaks neeruvaagnat ja kaks kusejuha, mis ei ühti üldse. Ühes kusejuhas oli ka kivi, mida esimese korraga kätte ei saadud, kuna juha liiga kitsas, teise korraga siiski kivi eemaldati. Olen peale seda põdenud viirushaigusi rohkem kui tavaliselt ja perearsti poolt määratud (testribaga) uriinianalüüsides on alati leitud leukotsüüte, antibiootikumravi järel on alles ikka jäljed, päris korras uriinianalüüs pole peale seda korras olnudki. Kas võib usaldada üldse testribaga tehtud uriinianalüüse?
Perearst saatis mind ka uroloogi juurde, käisin seal nüüd ka ära ja tema ütles, et kahtleb neeru funktsioneerimises, sest üks kusejuha on liiga kitsas. Ta määras urogrammi, mis kohe järgmisel päeval ära tehti, aga arsti juurde aja sain alles mitme nädala pärast. Mulle on ka enne urogrammi tehtud, aga seekord tehti ainult kaks pilti üks kohe peale kontrastaine süstimist, teine 10 minuti pärast. Siis öeldi, et neil on juba kõik selge ja on kõik. Küsisin siis mis on selge, kas kõik on korras, õde ütles, et tema seda öelda ei tohi. Palusin arstiga rääkida, aga öeldi et vastused saan uroloogi juurde minnes, missiis et lähen sinna alles kolme nädala pärast. Eelmine kord kui tehti urogrammi olin seal üle tunni aja ja radioloogia arst käis ka minu juures ning küsis mida vaja.
Tean, et on raske isegi võimatu ennustada, mis seal urogrammi tehes nii ruttu selgeks sai, aga kas nii ruttu lõpetades nad võisid näha midagi positiivset või negatiivset, ma nii väga kardan, sest arstijuurde lähen alles kolme nädala pärast. Ning kui vasak neer ei funktsioneeri õigesti, mis siis tehakse (ei küsinud seda uroloogi juures käies, sest tal oli väga kiire)?
P.S. Olen viimasel aastal 10 kilogrammi allavõtnud, kuigi söögiisu on väga hea ja söön palju ning mind vaevab pidev väsimus-jõuetus.
Tänan teid juba ette!

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
teil tundub olevat mitu probleemi. Esiteks kaalukaotus, kurnatus, sagedased viirused - see viitab ülepingele, stressile.
teine probleem on neerud. Tavalise uuriinianalüüsiga ei saa diagnoosida neerupõletikku, tuleb teha uriinikülv mikroobide suhtes. Neerude funktsiooni uurimiseks tehaksegi kontrastainega röntgenpildid kuseteedest. Tavaliselt tehakse tõesti rohkem pilte. Kui neeru töö on aeglane, siis isegi mitme tunni pärast veel lisaks peale kontrasti süstimist. Kui teil tehti vaid 10 minuti pilt, siis arvan, et teie neerude töö on nii hea, et kontrastaine oli täitnud selleks ajaks kõik kuseteed ja enamat polnud vaja.
Kui selgub siiski, et kaksikneeru üks osa ei tööta, on reeglina võimalik eemaldada kirurgiliselt vaid kahjustunud osa.
Soovitan rahulikult oma uroloogi konsultatsiooni aeg ära oodata.
Edu soovides,
Ülo Zirel