mikroob põies 25.09.03 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Tere, pöördun Teie poole alljärgneva küsimusega. Kodus on 15.a tetrapareesiga noormees- vigastuse tagajärjel 6 aastat istunud ratastoolis, siiamaani on põis tühjenenud regulaarselt põie täitumisel ise. Abivahendina ei kasuta kateetrit vaid mähkmeid.
Suvel võeti põiest kateetriga uriini analüüsi, millest tekkis äge põletik, (analüüsis leukotsüüte 250) mille perearst analüüsis neeruvaagnapõletikuks. Analüüsi andes oli uriin hägune. Antibiootikumide kuuri lõpetamisel oli analüüs korras st leukotsüüdid kadunud kuid hägusus oli edasi. Analüüsi mikrobiol-l uurimisel selgus, et kasvab mikroob nimega cleptsilla pneumonia (kirjapilt võib vale olla). Raviks määras arst nitrofurantoliini, 7 päeva a 1 tsbl 3x päevas. Hoolimata ravist ja korras analüüsist on uriin ikkagi hägune. Kuna siiani olen järjepidevalt jälginud uriini koostist ja teades, et nimetatud bakter on raskesti alluv ravile, teeb see asi mind murelikuks ja küsiksin Teie arvamust, mida peaks edasi ette võtma

Murelik lapsevanem

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
uroinfektsiooni ravi kusepõie neurogeensete häirete korral on väga komplitseeritud tegevus. Klebsiella pneumoniae mikroob esineb uriinis tavaliselt hospitaalinfektsiooni korral (konkreetsel juhul - mustalt teostatud põiekateteriseerimine). Hospitaalinfektsiooni eripäraks võrreldes olmeinfektsioonidega on see, et nad ei allu igasugusele antibakteriaalsele ravile. Alati tuleb määrata, mis mikroobiga on uriinis tegemist ja missugustele antibakteriaalsetele ravimitele on ta alluv. Teie perearst kasutas nitrofurantoini. Võimalik, et Klebsiella oli tundlik sellele ravimile, kuid kahjuks oli ravim määratud poole võrra väiksemas doosis kui vaja ja ravikuur oli liiga lühike .
Nüüd tuleks teha uus uriini mikrobioloogiline analüüs (MITTE tavaline uriinianalüüs !), määrata uriinis põletikku tekitav bakter ja ravimtundlikkus sellele ning ravida patsienti sobiva antibiootikumiga normaalses ravidoosis vähemalt 2 nädalat. Peale ravi lõppu tuleb nädala pärast kontrollida, kas uriin muutus steriilseks ( uus mikrobioloogiline analüüs). Kui uriinis on ikka baktereid, või põletik hakkab sageli korduma, tuleks abi saamiseks pöörduda uroloogi poole.
Lugupidamisega,
Ülo Zirel