Vajunud neer. 02.08.03 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Kas ära vajunud neer funktsioneerib natuke teistmoodi kui neer, mis on normaalses asendis? Mida sellise neeruga silmas pidada, et ennast hoida? Valu ei tee, on vajunud 2 selgroolüli allapoole. Lihtsalt vahel on seljas tunda sellist kerget venitatud, sikutavat tunnet, kui olen palju füüsilist tööd teinud. Tundub, et magades töötavad neerud paremini. Tänan!

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
neerude normaalne füsioloogiline liikuvus püsti ja pikali asendis on 1 -1,5 lülikeha ulatuses. Ülemäärase liikuvuse puhul võib tekkida kusejuha niverdus ja uriini äravoolu häire. See põhjustab selja ja külje tuima valu, sageli ka kõhuvalu, kui neeru liikuvus on väga suur ja neer kukub alakõhtu. Uriinipais võib põhjustada ka neeruvaagna põletikke. Neeruarteri venitusest võib esineda vererõhu kõrgenemist, eriti püstiasendis. Kui teil neid sümptoome ei ole, siis operatsiooni ei ole õige soovitada. Soovitav on võimelda selja- ja kõhulihased tugevaks ning hoiduda raskest füüsilisest tööst. Sageli soovitatakse end paksuks süüa. Seda ei tohi kindlasti teha, sest rasv neeru paika ei pane ja lisaks olete veel õnnetu oma figuuri üle.
Lugupidamisega,
Ülo Zirel