enese kateteriseerimine 30.05.03 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Sooviksin teada, mida kujutab endast puhas enese kateteriseerimine?

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
puhast enesekateteriseerimist (PEK) õpetatakse patsientidele, kes ei suuda ise mingi haiguse tagajärjel füsioloogiliselt põit tühjendada. PEK -i kasutavad nii mehed kui ka naised. Eelduseks on, et patsiendi käeline osavus on säilunud ning patsient on koostöö võimeline. Patsient kateteriseerib iseseisvalt kusiti kaudu kusepõit peene plast-kateetriga iga 4-6 tunni järel, sõltuvalt joogirezhiimist. Kateetrit kasutatakse paljukordselt ja peale uriini väljutamist loputatakse see puhtaks voolava vee all ning ei steriliseerita. Enese-kateteriseerimise juures peab hoolega jälgima tavalisi hügieenireegleid (käte pesu ja alakeha pesu enne protseduuri ning kateetri puhtana hoidmise tingimused).
PEK -i kasutatakse maailmas alates 70 -ndatest aastatest, mil tõestati, et puhta (mittesteriilse) enesekateteriseerimise korral põie ja neerupõletike tekke risk oluliselt ei suurene ning põletiku ravi ei ole probleemne. See ei kehti haigla- tingimuste kohta, kus mikroobide kooslus ja hulk on teine kui kodus. Seetõttu haiglas ei tohi kasutada PEK -i vaid ainult steriilset kateteriseerimist.
Eestis juurutati PEK 90. -ndate aastate keskpaigas neuroloog dr. Katrin Gross-Paju poolt. PEK -i õpetatakse patsientidele Tartu Ülikooli Kliinikumi Närvikliinikus ja Meremeeste Haigla (Tallinn) neuro-rehabilitatsiooni osakonnas.
Lugupidamisega,
Ülo Zirel