eesnäärmekasvaja kahtlus 22.05.03 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Möödunud suvel avastati vereproovis PSA tase 38 - uuringud ja biopsia
tulemusteta. Endal vaevusi ega kaebusi mitte mingisuguseid.
Novembris PSA 41 biopsia tulemustete.
Jaanuaris PSA 72 biopsia tulemusteta.
Aprillis täielikud uuringud (ka tuumamagnetresonants )- tulemusteta
PSA 62 , biopsia tulemusteta.
On Teil esinenud niisugust juhtumit ? Mida veel teha ?

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Prostata-spetsiifilist antigeeni (PSA) produtseeritakse ainult eesnäärme rakkude poolt ning PSA tase vereanalüüsis tõuseb, kui tegemist on eesnäärmevähiga või -põletikuga. Eesnäärmepõletik tekitab vaevusi ning peale põletikuvastast ravi langeb PSA normi. Pahaloomulise kasvaja puhul ei pruugi olla mingeid subjektiivseid kaebusi ning antibiootikumravi PSA taset ei mõjuta.
Teie puhul võib küsimus olla ikkagi biopsia võtmise tehnikas. Eriti kui eesnääre on suur ja võetakse vähe proovitükke, ei pruugi kasvaja kollet tabada. Euroopa ja ka meie haigla standardiks praegusel ajal on eesnäärmest proovitükkide võtmine nõelpüstoliga läbi ultraheli pärasooleanduri ning võetakse sihipäraselt korraga 8 koetükki. Julgen arvata, et meie haigla ultraheli arstidel on Eestis kõige suurem eesnäärmebiopsia võtmise kogemus ning seetõttu kutsuks Teid oma vastuvõtule ja saadaks biopsiale.
Lugupidamisega,
Ülo Zirel